Green Leaves Background Leaf Texture Background

Vavřínovec je zajímavou alternativou do živého plotu. Krásně zelený je po celý rok

Živé ploty jsou hustě vysázené stromy nebo keře, které jsou oblíbené již desítky let. Po mnoho let byla vrcholem těchto keřů túje. To se však v posledních letech mění a skutečným hitem se stává vavřínovec lékařský. Jedná se o fenomenální rostlinu, která může dorůst až šesti metrů.

Pěstování vavřínovce

Vavřínovec (Prunus laurocerasus) je druh vytrvalé rostliny z čeledi růžovitých. Pochází z Balkánského poloostrova, Kavkazu a Malé Asie. U nás se pěstuje především v živých plotech a rok od roku se těší stále větší oblibě. Vavřínovec je velký keř nebo malý strom vysoký až šest metrů. Vyznačuje se drobnými bílými květy, které se objevují v květnu. Má také okrasné listy – velké, tmavě zelené, nahoře lesklé.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo umí dopřát orchideji to, co skutečně potřebuje. Její nádherné květy za péči ale stojí

Připomínají bobkové listy, odtud pochází i název rostliny. Vavřínovec je stálezelený keř, což znamená, že na podzim neztrácí listy a vypadá skutečně fenomenálně po celý rok. Vavřínovec je velmi nenáročná rostlina na pěstování, je však třeba jí zajistit vhodné podmínky. Nesnáší nízké teploty, proto se doporučuje vysazovat ji v teplejších oblastech země. Rostlina dobře reaguje na řez a tvarování.

Zdroj obrázku: Freepik

Živý plot z vavřínovce

Vavřínovec roste rychle a je jednou z nejlepších rostlin pro živé ploty. Mezi jednotlivými řízky však dodržujte minimální vzdálenost 50 cm, aby si vzájemně nepřekážely. Rostlina roste rychle a za vhodných podmínek může vyrůst do výšky přibližně 30–60 cm za rok. Vavřínovec potřebuje systematickou a vydatnou zálivku, protože velmi špatně snáší sucho. Během vegetačního období musí být jeho substrát neustále vlhký.

Mohlo by vás zajímat:  Po dlouhém zimním spánku bývají domácí rostliny oslabené a vyžadují zvláštní péči

Důležité je, že rostlina potřebuje dostatek vody i v zimě – je vystavena zimnímu fyziologickému suchu a měla by být koncem podzimu vydatně zavlažována. Vavřínovec je nejvhodnější vysazovat na podzim, aby mohl před chladnou zimou zapustit kořeny. Kontejnerové rostliny lze vysazovat i během vegetačního období, nezapomeňte však na vydatnou zálivku.

Zdroj: https://global.flowers/en/plants/prunus-laurocerasus/
Přidat na Seznam.cz