Colorful Flower Garden

Pobyt na zahradě přináší zklidnění a novou energii. Přinášíme tři důvody, proč začít zahradničit ještě dnes

Co dělat ve chvílích psychických potíží a depresí? Procházka v přírodě je možností, jak se z duševního trápení dostat, stejně funguje i zahrada. Je to místo nabízející přirozenou léčbu při fyzicky zaměřené práci. Zahradničení tak není jen obyčejný koníček pro potěchu očí a vypěstování domácí zeleniny, ale také doslova terapie na čerstvém vzduchu. Proč je důležité trávit čas na zahradě a zabývat se pěstováním rostlin?

Nejen pro čistou mysl

Zahrada umožňuje pobyt na čerstvém vzduchu, což čistí mysl a uvolňuje tělo od stresové zátěže. Podle mnohých odborníků má zahradničení léčivou sílu a dochází při něm k propojení těla s přírodou při rytí v zemi, při zakládání zeleninových nebo květinových záhonů, ale také při sklízení úrody nebo hrabání listí. Z toho důvodu doporučují tyto venkovní aktivity také psychologové, kteří je zařazují do léčebného programu pacientů. Proč ještě byste měli trávit na zahradě co nejvíce času?

Mohlo by vás zajímat:  Při plánování zahrady nezapomeňte na krásně kvetoucí trvalky, které dodají jedinečnou atmosféru

1.     Možnost být sám sebou

Pobyt na zahradě umožňuje trávit čas bez jakýchkoli příkras i všudypřítomných technologií, kdy může být každý sám sebou. Rostliny jsou navíc zcela upřímné, když se jim totiž péče nezamlouvá, uhynou. Naopak při správné přinášejí radost.

Zdroj obrázku: Freepik

2.     Vlastním tempem

Čas na zahradě znamená automaticky zpomalit a uniknout ze světa nejnovějších zpráv, konfrontací, agresivních sdělení nebo každodenního shonu. Mít své místo klidu je k nezaplacení, nadto nezáleží, jak rychle budou práce dokončeny. Vše je možné dělat svým vlastním tempem.

Mohlo by vás zajímat:  Túje potřebují pravidelné hnojení během celého roku

3.     Pro pochopení lásky i smrti

Zahrada umožňuje propojení s těmi, které máte rádi, i s těmi, kteří už nejsou mezi námi, tím spíše u zděděných zahrad, kde rostou stromy, které zasadili rodiče či prarodiče. Zahradníci tvrdí, že zahrada odráží lásku, a není to klišé. I proto má zahrada sílu vyléčit psychické obtíže a nabízí cestu, jak vyčistit mysl a přijít na jiné myšlenky. Je spojena s láskou i zmarem, protože i přes veškerou péči se někdy stane, že rostlina uschne nebo uhyne.

Zdroj: https://www.daviddomoney.com/35-inspirational-gardening-quotes-and-famous-proverbs/
Přidat na Seznam.cz