Pobyt na zahradě přináší zklidnění a novou energii. Přinášíme tři důvody, proč začít zahradničit ještě dnes

Co dělat ve chvílích psychických potíží a depresí? Procházka v přírodě je možností, jak se z duševního trápení dostat, stejně funguje i zahrada. Je to místo nabízející přirozenou léčbu při fyzicky zaměřené práci. Zahradničení tak není jen obyčejný koníček pro potěchu očí a vypěstování domácí zeleniny, ale také doslova terapie na čerstvém vzduchu. Proč je důležité trávit čas na zahradě a zabývat se pěstováním rostlin?

Nejen pro čistou mysl

Zahrada umožňuje pobyt na čerstvém vzduchu, což čistí mysl a uvolňuje tělo od stresové zátěže. Podle mnohých odborníků má zahradničení léčivou sílu a dochází při něm k propojení těla s přírodou při rytí v zemi, při zakládání zeleninových nebo květinových záhonů, ale také při sklízení úrody nebo hrabání listí. Z toho důvodu doporučují tyto venkovní aktivity také psychologové, kteří je zařazují do léčebného programu pacientů. Proč ještě byste měli trávit na zahradě co nejvíce času?

1.     Možnost být sám sebou

Pobyt na zahradě umožňuje trávit čas bez jakýchkoli příkras i všudypřítomných technologií, kdy může být každý sám sebou. Rostliny jsou navíc zcela upřímné, když se jim totiž péče nezamlouvá, uhynou. Naopak při správné přinášejí radost.

Zdroj obrázku: Freepik

2.     Vlastním tempem

Čas na zahradě znamená automaticky zpomalit a uniknout ze světa nejnovějších zpráv, konfrontací, agresivních sdělení nebo každodenního shonu. Mít své místo klidu je k nezaplacení, nadto nezáleží, jak rychle budou práce dokončeny. Vše je možné dělat svým vlastním tempem.

3.     Pro pochopení lásky i smrti

Zahrada umožňuje propojení s těmi, které máte rádi, i s těmi, kteří už nejsou mezi námi, tím spíše u zděděných zahrad, kde rostou stromy, které zasadili rodiče či prarodiče. Zahradníci tvrdí, že zahrada odráží lásku, a není to klišé. I proto má zahrada sílu vyléčit psychické obtíže a nabízí cestu, jak vyčistit mysl a přijít na jiné myšlenky. Je spojena s láskou i zmarem, protože i přes veškerou péči se někdy stane, že rostlina uschne nebo uhyne.

Zdroj: https://www.daviddomoney.com/35-inspirational-gardening-quotes-and-famous-proverbs/
Přidat na Seznam.cz