Fence Posts 2331414 1920

Trápil ho mech na plotě, místo chemie nakonec pomohly běžné věci za pár korun

Dřevěný plot vyniká svým krásným vzhledem a zároveň poměrně dlouhou životností. Skvělý vzhled je však vykoupen pravidelnou péčí. V opačném případě se po pár letech promění dřevěné laťky v zelená prkna a celý plot naprosto ztratí své kouzlo. Naštěstí však existují způsoby, s jejichž pomocí dokážete zastavit tvorbu nevzhledné řasy a zachovat tak plot stejně krásný i při minimální údržbě po mnoho let. S tím vám pomůže i následující návod v tomto článku. 

Zahrňte svůj dřevěný plot nejen do jarního úklidu

Základem čistého plotu je hlavně pravidelná údržba. Na tento fakt je potřeba myslet již při samotném výběru plotu. V případě, kdy nemáte čas a kapacity pro provádění pravidelné údržby, vyberte si raději méně náročný plot například z pletiva. Na druhou stranu však přírodní vzhled dřeva krásně podtrhne vzhled stavby a výborně se hodí například k chatám a chalupám.

Mohlo by vás zajímat:  Růže v boxu jsou elegantní alternativou k běžné kytici. Každou ženu jejich krása nadchne
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jednou z možností, jak snížit výskyt řasy na minimum, je poctivý jarní úklid. Právě přes zimu, kdy je obecně více vlhké a sychravé počasí totiž dochází k první invazi malých zelených řas. Ty se následně přes léto rozrostou, až druhý rok uvidíte již celistvé povlaky na plotě. Snažte se proto ideálně každý rok na jaře věnovat mytí plotu. Pro základní údržbu v rámci prevence si postačíte se zeleným mýdlem pro absorbování nečistot a trochou vody. Jakmile se však začne objevovat zelený povlak, přichází na řadu lehce složitější a hlavně účinnější postup.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o květiny i během dovolené. Díky jednoduchým trikům nebudou trpět žízní
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoduchý a zároveň šetrný způsob pro odstranění řasy

Během zimy se na plotu řasy a mechy dokážou často až překvapivě rychle rozrůst. Pro jejich spolehlivé odstranění budete potřebovat následující ingredience:

  • Zelené mýdlo
  • Jedlá soda
  • Teplá voda
  • Kartáč pro drhnutí plotu

Připravte si trochu teplé vody, ve které rozpustíte zelené mýdlo spolu s jedlou sodou. Tuto směs důkladně promíchejte a potřete s ní nejvíce zasažená místa na plotě. Tyto skvrny nechte chvíli, aby mohla směs působit. Poté si připravte kartáč s vhodnými štětinami, které budou dostatečné tvrdé pro odstranění řasy, ale na druhou stranu ne příliš tvrdé, aby došlo k poškození plotu. Z toho důvodu se příliš nehodí nejrůznější ocelové kartáče. 

Mohlo by vás zajímat:  Léčivá kustovnice čínská

Až vydrhnete všechna problematická místa na plotě, důkladně ho opláchněte vodou. Odstraníte tak poslední zbývající nečistoty a budete mít jistotu, že na povrchu nezůstanou ošklivé bílé stopy po použité čisticí směsi. V případě starších a více zanedbaných plotů je možné postup opakovat se zaměřením na zbývající skvrny. S trochou úsilí však přetvoříte i opravdu zašlý plot ve skvělý výsledek, který dotáhnete do zdárného konce s pomocí vhodného nátěru. Proti dalšímu výskytu řasy mohou pomoci také nejrůznější nano přípravky, které ochrání vzhled dřeva a zabrání také rozvoji plísní. 

Přidat na Seznam.cz