Lot Raw Fresh Juicy Fermented Meat Beef Uncooked Steaks Wooden Table

Varovné příznaky napoví, že tělu chybí důležitý prvek. Snadno ho ale doplní vyvážený jídelníček

Jste stále unavení, slabí a ve zvýšené míře vám vypadávají vlasy? Takové příznaky mohou být důsledkem mnoha poruch v těle. Jedním z nich je chybějící železo. Mimo jiné se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, sníženou koncentrací, ospalostí a kognitivními poruchami. Při vážnějším nedostatku dostane kůže šedivý nádech, nehty se více lámou a pod očima se objeví tmavé kruhy.

Železo je pro tělo nezbytné

Není divu, železo je nezbytný prvek pro správné fungování těla. Je součástí hemoglobinu, který transportuje kyslík po těle. Na hladině železa závisí kvalita metabolismu, srdeční frekvence a hormonální nerovnováha. Nejvíce jsou jeho nedostatkem ohrožené ženy, které mají silnou menstruaci, nebo lidé, kteří prodělali vážné zranění provázené silným krvácením.

Mohlo by vás zajímat:  Lněné semínko působí blahodárně na celé tělo. Využijte jeho sílu ve formě lněného nápoje

Další příčinou nedostatku železa může být drastická hubnoucí dieta nebo konzumace některých léků. Zda tohoto důležitého prvku máte v těle dostatek, vám přesně prozradí jedině krevní test, pokud ale na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, zkuste ho do stravy zařadit o něco více nebo se poraďte se svým lékařem.

Zdroj obrázku: Freepik

Upravte svůj jídelníček

Než začnete užívat doplňky stravy, změňte svůj jídelníček tak, aby obsahoval produkty bohaté na železo. Dobrá zpráva je, že se nachází v určité míře téměř ve všech potravinách. Nejvíce ho najdete v masu a v játrech, hodně ho je ale i ve vaječných žloutcích. Bohaté na železo jsou i mořské plody, zejména škeble a mušle. To ale neznamená, že vegetariáni jsou odkázaní na výživové doplňky, i mnoho rostlinných produktů obsahuje železa dost.

Mohlo by vás zajímat:  Okna lze nastavit na letní a zimní mód. Pomohou i osvědčené triky

Mezi rostlinné zástupce bohaté na železo patří petržel, sója, bílé fazole a brokolice. I kakao má tohoto prvku poměrně dost. Špenát na tom naopak moc dobře není, a to navzdory mýtům, které okolo něj kolují. Spoustu železa obsahují také luštěniny a obiloviny, například quinoa. Dopřávat byste si měli i ořechy, houby a sušené ovoce.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034
Přidat na Seznam.cz