Sklenik

Plánujete skleník? Na toto byste neměli zapomenout

Poloha skleníku je velmi důležitá. Poradíme vám, jak ho situovat. Máme však pár tipů i pro ty, kteří se musí obejít bez skleníku. Při plánování skleníku je třeba myslet na to, jaká konstrukce vám bude nejvíce vyhovovat, jak ji upevníte, kde bude zdroj vody, ale v neposlední řadě i na to, jak bude váš skleník situován.

Správné místo pro skleník

Pokud skleník umístěte blíže ke kuchyni, méně se nachodíte po zeleninu. Dále byste měli brát v úvahu blízkost zdroje vody, která je nezbytná pro zalévání. Rozhodující je i dostatek slunečních paprsků, které nejen zajistí dostatek světla na průběh fotosyntézy, ale i tepla na vyhřátí prostoru skleníku.

Mohlo by vás zajímat:  Ukliďte svůj domov za pár minut, nepotřebné věci stačí schovat nebo vyhodit

Ideální poloha skleníku je na východ – západ.

Samozřejmě, pokud není jiná možnost, není problém v severovýchodní či severozápadní poloze. Nevhodná je však severní orientace. V případě, že je ve vaší zahradě častý vítr, skleník uchráníte výsadbou živého plotu v jeho blízkosti. Jakákoliv zástavba může být také problémem, pokud bude na skleník vrhat stín. Stejně je to i s vysokými stromy. Vhodnější je volit nízkou výsadbu, ačkoli těžko se řadí v malém prostoru, kde už dřeviny rostou a nechcete se jich vzdát. Skleník můžete i „opřít“ jednou stěnou o dům.

Mohlo by vás zajímat:  Malá chia semínka se hodí do každého jídelníčku. Doplní důležité proteiny i mastné kyseliny

Pokud jste bez skleníku

Pěstitelské úspěchy se dají dosáhnout i na okenním parapetu. Hlubší květináč na letničky, který je ještě odložen ve sklepě dokážete využít již nyní. Adeptem je například ředkvička. Díky krátkému vegetačnímu období, které potřebuje k dorostlých do konzumní velikosti si na ní pochutnáte raz dva.

Na okenním parapetu se dokonce dají pěstovat i rajčata. Nezapomínejte, že později potřebují konstrukci. Při dobré péči a dostatku správného osvětlení se můžete těšit z úrody celý rok. Oblíbená pro pěstování na parapetu je pažitka či cibulka zelenáčka. Ani při pěstování na okenní parapetu nezapomínejte na zavlažování.

Mohlo by vás zajímat:  Jablka podporují trávení a metabolismus, napomáhají hubnutí a fungují jako prevence proti nemocem

Přečtěte si o stavbě skleníku více

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Plánujete skleník? Na toto byste neměli zapomenout”

  1. Zajímalo by mě, zda se výstavba foliovníku řeší stejným způsobem? Případně na co si dát pozor aby se folie nezničila? Zajímalo by mě zda se nemůže poničit při větších srážkách.

Komentáře jsou uzavřené.