Leaf 1000423 1920

Skvrny nebo změna barvy listů napovídají, že domácí rostliny jsou nemocné

Péče o některé druhy rostlin není jednoduchá. Jakmile nemají potřebné podmínky pro život, začínají se u nich objevovat signály nabádající nás, abychom o rostlinu lépe pečovali. Především jde o skvrny na listech nebo jejich celkové zbarvení. Poznejte problémy včas a naučte se vhodně zasáhnout. 

Pozor na tyto signály

Zbarvení a skvrny jsou výsledkem nesprávné péče. Často se stává, že jednotlivé listy jsou příliš suché a sami odpadávají. To ještě není důvod k obavám, protože takový proces je důkazem jejich běžného stárnutí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na druhou stranu pokud listy ztratí svou zelenou barvu a vyblednou, znamená to, že mají nedostatek minerálů v substrátu. Rostlinu stačí nakrmit živinami a vícesložkovými tekutými hnojivy. Můžete také použít domácí metody, jako je zalévání nesoleným zeleninovým vývarem, kávou nebo čajem. Použít můžete také zdánlivě obyčejnou vodu z vařených vajec.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny jsou milovnice světla, jiné holdují stínu. Rozveselí tak každý kout

Suché špičky listů

Někdy listy částečně vyschnou a projevuje se to jen na jejich koncích. Hnědé zbarvení se zpočátku objevuje pouze na spodních částech rostlin, časem i na vyšších. K tomuto stavu dochází nejčastěji v případě nedostatečné vlhkosti vzduchu. Abyste tomu zabránili, zajistěte lepší cirkulaci vzduchu v místnosti, například častějším větráním. Můžete také do pokoje umístit speciální zvlhčovače vzduchu poblíž květináče s rostlinami nebo zvýšit frekvenci zalévání samotných listů.

Vadnutí listů a změna barvy

Množství vody, které je potřeba k zalévání, se přizpůsobuje druhu rostliny, ale také ročnímu období. Na podzim a v zimě, kdy je venkovní teplota nižší a sluneční paprsky jsou méně intenzivní, klesá jak frekvence, tak množství vody. 

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné přesazování udrží všechny pokojové rostliny ve zdravé kondici

Právě tehdy dochází nejčastěji k přelití rostlin, což se projevuje vadnutím listů nebo ztrátou jejich pružnosti. Pokud jsou takové příznaky na rostlině viditelné, okamžitě vytáhněte kořeny z květináče a zkontrolujte zápach hniloby. Pokud jej ucítíte, dočasně přestaňte zalévat. Můžete také vyměnit půdu, abyste rostlinu zachránili.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Skvrny na listech

Některá místa mohou být vyblednutá a jsou výsledkem intenzivního slunečního záření. Když je však dům příliš vlhký, někdy se na listech objevují hnědé, pravidelně tvarované skvrny obklopené hnědým okrajem. Jejich přítomnost naznačuje, že máte co dočinění s plísňovým onemocněním. Je tak invazivní, že se šíří do dalších částí rostlin i na další květiny, co máte v domě. 

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny, které ozdobí zahradu krásnými květy i během zimy

Nejprve oddělte infikovanou rostlinu a izolujte ji od ostatních. Poté odřízněte části napadené houbami.

Přidat na Seznam.cz