Orchid 5785114 1920

Orchideje milují vlhko. Několik jednoduchých způsobů, jak jim ho zajistit

Pěstování orchidejí obnáší i určitá specifika. Zejména musíte dbát na dodržování optimální vlhkosti vzduchu. Přirozené prostředí, ve kterém orchideje rostou, jsou deštné lesy. V tropickém podnebí panují naprosto jiné podmínky než u nás. Vzduch v nich je vysoce nasycený vodou a orchidejím proto vyhovuje vysoká vzdušná vlhkost. Správným přístupem se o ně ale dokážete postarat tak, aby byly spokojené stejně jako v pralese.

Pokud chcete mít přesný přehled o tom, jaká panuje vzdušná vlhkost v místnosti s orchidejemi, pořiďte si vlhkoměr. Tento přístroj bude měřit vlhkost vzduchu za vás a ukáže vám jasná data. Různé druhy orchidejí mají své specifické požadavky, ale za všeobecné optimum se považuje vlhkost mezi 80–90 procenty. Existuje několik způsobů, jak lačnost rostlinek po vlhku uspokojit:

  • zvlhčovač,
  • květináč v míse s vodou,
  • postřikování.
Mohlo by vás zajímat:  Šálek čaje probudí vysílené rostliny k životu. Znovu se zazelenají do krásy

Odvede práci za vás

Jako nejefektivnější a nejjednodušší řešení se jeví zvlhčovač. Stačí zařízení umístit do blízkosti orchideje a nastavit množství páry, které bude vypouštět. Pak už veškerou práci odvede za vás a vy se nemusíte s ničím stresovat. Když je přístroj zapnutý, je vhodné umístit do místnosti také ventilátor. Zajistí pravidelnou cirkulaci vzduchu a předejdete tím hnilobě rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay

Levné a rychlé

Nejlevnější je ovšem umístit květináč s orchidejí do nádoby, která bude naplněna vodou. Můžete použít velkou misku nebo například kuchyňský hrnec. Důležité je, aby vody v nádobě nebylo příliš. Pokud by totiž hladina vody přetékala do květináče i ze shora, rostlina by měla vody až moc a mohla by uhnít. Takto se odpařovaná voda z misky dostane snadno i ke vzdušným kořenům.

Mohlo by vás zajímat:  Listy pokojových rostlin znovu získají lesk díky základní péči
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud chcete orchideji ještě více přilepšit, můžete ji občas postříkat vodou ze střičky. Sice to není nejlepší řešení k regulaci vlhkosti, ale jako doplňková péče poslouží dobře. Orchidejím tím osvěžíte listy a hlavně jejich vzdušné kořeny.

Přidat na Seznam.cz