Skořice není obyčejné koření, svými účinky působí blahodárně na mnoho neduhů
Mezi druhy koření, které běžně používáme, patří i skořice. Víte ale, o co se vlastně skutečně jedná? Jde o sušenou vnitřní část kůry tropických stromů zvaných skořicovníky, které rostou zejména na Cejlonu, v Barmě, Indonésii, Thajsku a Číně. Kůra je bohatá na silice, je velice aromatická a po usušení vytváří ruličky nebo žlábky či proužky. K dostání je běžně také ve formě skořicového prášku.
Skořici máme spojenou s obdobím Vánoc, s nedělním pečením, případně s přípravou exotických pokrmů, málo si však uvědomujeme, jak prospěšná může být pro lidské zdraví.
Co skořice obsahuje a jak pomáhá
Skořice obsahuje zejména cinnamaldehyd, což je základ jejího typického aromatu. Na chuti a vůni skořice se však podílejí i další složky, které jí dodávají medový, kořeněný či hřebíčkový nádech.
Skořice také obsahuje flavonoidy, které působí protizánětlivě. Zejména chronické záněty mají negativní dopad i na činnost srdce, a skořice tak nepřímo napomáhá také k jeho zdraví. Zevně se skořice používá mimo jiné ke zmírnění revmatismu.
Kromě flavonoidů jsou ve skořici také polyfenoly a další látky, které mají silné antioxidační účinky a pomáhají tak v boji proti volným radikálům. A čím jsou tyto volné radikály nebezpečné? Pokud je jejich hladina zvýšená, vzniká v těle stav známý jako oxidační stres, který přispívá ke zrychlení stárnutí a vytváří prostředí pro vznik a rozvoj těžkých nemocí.
Další známé účinky skořice
Skořice je vhodná pro ty, kteří trpí poruchami krevního oběhu a vysokým krevním tlakem. Vhodná je také pro lidi, kteří se léčí s diabetem, protože optimalizuje metabolismus cukru a tuků. Pomáhá také v boji proti kašli nebo nachlazení, má antibakteriální a dezinfekční účinky a slouží jako přírodní antibiotikum.
Skořice rovněž usnadňuje trávení tím, že zahřívá trávicí systém, účinně také pomáhá tlumit bolesti břicha a nadýmání.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon