Beautiful Blooming White Flowers Spathiphyllum

Toulcovka se těší velké popularitě, drobné chyby při pěstování ji ale mohou zahubit

Toulcovka láme rekordy v popularitě mezi milovníky pokojových rostlin. Toulcovka se vyznačuje svým vzhledem – pomyslnou korunou dlouhých listů je květ jemně bílé barvy. Roste dokonale i za špatných světelných podmínek a má fantastický vliv na lidské zdraví, protože filtruje vzduch. Ačkoliv je toulcovka velmi vděčnou rostlinou, existuje mnoho malých chyb, které vedou k jejímu rychlému chřadnutí. 

Prostředí

Tropický původ rostliny určuje její specifické požadavky na domácí pěstování. Optimální teplota pro toulcovku je mezi 18–20 °C. Růstu toulcovky prospívá dostatečně vlhký vzduch a bezvětří. Toulcovka miluje lehký stín, proto není vhodné pěstovat ji na přímém slunečním světle. Sluneční svit způsobuje žloutnutí listů a následné popálení rostliny. 

Mohlo by vás zajímat:  Okrasné dřeviny ozdobí byt i během chladných měsíců

Zalévání

K zalévání toulcovky je nejvhodnější destilovaná voda, dešťová voda či odstátá kohoutková voda o pokojové teplotě. Příliš tvrdá voda vede k zhnědnutí listů. Půda, ve které je toulcovka zasazena, by měla být pouze vlhká, nikoliv nadměrně mokrá. Její přelití vede ke hnilobě kořenů a rozvoji houbových onemocnění. V létě je ideální frekvence zalévání dvakrát až třikrát týdně, v zimě postačí zalévat méně často.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hnojení

Toulcovka roste nejlépe v mírně kyselé půdě. V období květu by měla být hnojena každé dva týdny hnojivem určeným pro kvetení rostlin. K tomuto účelu se nesmí používat těžké minerální přípravky obsahující vápník, který naruší pH půdy a povede k zhnědnutí listů. Z domácích metod může být použita kávová sedlina.

Mohlo by vás zajímat:  Tři nenáročné bylinky, které vypěstuje i začátečník a hodí se do domácí lékárny

Přesazování

Toulcovka by měla být přesazována až ve chvíli, kdy se nevejde do květináče. Nejlepším obdobím pro přesazení je jaro. Rostlina musí být umístěna v úrodné půdě s přídavkem rašeliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Když přestává kvést…

Nejčastější příčinou je kořenová hniloba způsobená nadměrným zaléváním. V takovém případě je třeba opětovná výsadba. Je nutné odstranit všechny shnilé a poškozené části rostliny a umístit ji do čisté půdy. Dalším důvodem je topná sezóna, během které se rostlina vysouší. V takovém případě je třeba zvýšit vlhkost vzduchu, ať už zvlhčovačem, či miskou s vodou umístěnou vedle rostliny. 

Přidat na Seznam.cz