Ornamental Cabbage 779941 1920

Seznamte se s ozdobným salátem, může udělat parádu v květináči lépe než běžné květiny

Není salát, jako salát. Některé druhy, jako je například Brassica, se pěstují hlavně pro okrasu, nikoli přímo ke konzumaci. Zdobí záhony svěžími a zářivými barvami a zasadit jej můžete nejen na zahradu nebo do skleníku, ale také třeba na balkon, kde vám udělá parádu. Přečtěte si, jak takové okrasné zelí správně pěstovat. 

Výsev a péče o rostlinu

Nejčastěji se tento salát pěstuje jako jednoletá rostlina. Jeho barevné listy, zarámované do růžic, připomínají květiny a jednotlivé listy jsou upevněny na silném stonku. Dekorativní salát vděčí za svůj jedinečný vzhled mnoha zářivým barvám. 

Mohlo by vás zajímat:  Začátek jara je ideální pro přesazování pokojových rostlin

Ve volné přírodě se Brassica vyskytuje hlavně ve Středozemním moři a v Asii, kde dosahuje výšky až 2 metry. Pěstované odrůdy dorůstají až kolem 60 centimetrů. Semena se vysévají v červnu. Stojí za to sáhnout po semenech, která jsou k dispozici v osvědčených obchodech a zahradních centrech, abyste si mohli užívat zdravý salát bez vad. Rozumná cena semen vám umožní vyzdobit vaše bezprostřední okolí nádhernými rostlinnými vzorky. V prodeji jsou také hotové sazenice.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak pěstovat

Dekorativní salát se pěstuje na slunném místě, v zásaditém, propustném a vlhkém substrátu. Pravidelné zavlažování sazenic je předpokladem jejich zdravého vývoje. Zalévání by mělo probíhat ráno, než sluneční paprsky zasáhnou rostlinu bez použití studené vody z vodovodu. Nejlepší je proto dešťová a stojatá voda.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen pokojové rostliny. Doma lze vypěstovat také rajčata, citrusy nebo salát

V létě rostliny krmte hnojivy určenými pro balkónové květiny. Nejlepší je pěstovat dekorativní salát ve skupinách, aby vynikla jeho mimořádná krása. Barevné listy jsou krásné, používají se na řezané květiny, např. do kytic, včetně svatebních a do vázy.

Problémy s pěstováním

Rostliny rodu Brassica, jsou náchylné k napadení chorobami a škůdci. Kořeny salátu jsou vystaveny zelnému syfilisu, neboli plísňovému onemocnění, které narušuje přenos živin a vede ke smrti celé rostliny. Infikovaný salát pak musí být zničen.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidejím v zimě chybí světlo a špatně snáší mráz, zazimování je udrží v kondici

Dekorativní salát je napadán také mšicemi nebo housenkami. Larvy se objevují už v sazenicích, takže při nákupu dávejte pozor na to, zda nebyly napadeny tímto nebezpečným škůdcem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejkrásnější odrůdy

Mezi nejpovedenější odrůdy řadíme Sunrise, Chidori, Songbird a další podobné. Záleží také, jaké barvy se objeví u konkrétního kusu. Někdy se vytvoří velmi originální motivy, jindy není salát takový zázrak a je třeba zkusit štěstí u dalšího. 

 

Přidat na Seznam.cz