Majesty Palm Ravenea Rivularis White Pot White Background Generative Ai

Osm druhů nejoblíbenějších palem pěstovaných v domácnosti

Palmy jsou exotické krásky, které uhranou svým půvabem při posezení na pláži. Jsou též oblíbenými pokojovkami, které oživí interiér svým vzhledem. Nejsou náročné na pěstování, což z nich činí ideální hrnkovou rostlinu. Jaké podmínky palmy pro svůj růst potřebují a proč si některou z nich vybrat domů?

Přes tři tisícovky druhů

Jejich domovinou jsou povětšinou tropy, ale s úspěchem se pěstují i v tuzemských interiérech. V přírodě se vyskytují na tři tisícovky druhů, které spadají do čeledi Arecaceae. U největších exemplářů dosahuje kmen výšky 60 metrů, většinu palem pak symbolizuje chocholka z listů na vrcholku. A jaká je zásadní rada pro pěstování? Nestříhat nebo neprořezávat vrcholek. Palmy milují prosvětlené prostředí a vlhký substrát, nesnáší průvan nebo změny teplot, škodí jim také klimatizovaný vzduch, který je vysušuje. Patří mezi dlouhověké rostliny. A z jakých nejčastějších si vybrat?

Mohlo by vás zajímat:  Moderní byty se mění v džungli. Záplava zeleně a útulné zátiší skrývají však hrozbu
Zdroj obrázku: Freepik

Palma areková (Areca lutescens)

Tento druh palmy je nejrychleji rostoucí, někdy se jí přezdívá madagaskarská zlatá palma. V květináči dosahuje výšky dvou metrů, miluje vlhký substrát i vyšší vlhkost vzduchu.

Banánovník (Musa)

Není sice pravou palmou, ale banánovník se často prodává jako palma. Banánovník zakrslý má jemňounké a křehké listy, které se nesmí pokropit vodou.

Datlovník (Phoenix)

Tento druh palem je známý díky ovoci, tedy datlím. Je velmi nenáročný na pěstování, na výběr jsou datlovník zakrslý (Phoenix roebelinii), datlovník pravý (Phoenix dactylifera) nebo datlovník kanárský (Phoenix canariensis).

Mohlo by vás zajímat:  Přehnaná péče vede k uhnívání rostlin. První pomoc ještě existuje, ale málokdo udělá to správné

Žumara nízká (Chamaerops humilis)

Žumara nízká je trpasličí palma, jako jediná je evropského původu, je velmi košatá a nadmíru odolná, nesnáší přemokření.

Kentia (Howea forsteriana)

Howea forsteriana nebo také Kentia je známá jako endemický druh z ostrova Lorda Howa v Tichomoří. Vzhledem k hlavnímu městu Kentia se používá též tento název, obdobně jako lidový název došková palma. Tato rajská palma je známá svým vějířem listů.

Kokosová palma miniaturní (Cocos weddeliana)

Tyto druhy palem mají rády vlhkost, květník se může usadit na oblázky ve vodě. Nemá ráda přesazování, proto se k němu přistupuje až při prorůstání kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Monstera je citlivá na zálivku, světlo a vzdušnou vlhkost

Livistonie (Livistona)

Nejčastěji se pěstuje hrnková livistonie čínská (Livistona chinensis) známá svými kulatými listy sevřenými ve vějíři, někdy se jí přezdívá fontánová a dorůstá do dvoumetrové výšky.

Washingtonie (Washingtonia)

Za svůj název vděčí prvnímu americkému prezidentovi, dnes se pěstuje v nádobách po celém světě, zejména odrůda vláknitá (Washingtonia filifera), která pochází ze Spojených států amerických, nebo statná (Washingtonia robusta), která je naopak z Mexika. Na silném kmenu vytváří vějířovité listy, které mohou spadávat až k zemi.

Zdroj: https://www.thespruce.com/indoor-palm-plants-4177017
Přidat na Seznam.cz