Salt Harvesting 3060093 1920

Nadměrná konzumace běžné soli škodí zdraví, lepší využití má v oblasti domu i zahrady

S výrokem Marušky ze známé pohádky nelze než souhlasit. Na život bez soli bychom si těžko zvykali. Nejen že jídlu dodává chuť, zároveň se jedná o velmi potřebnou konzervační látku. Spoustu využití pro sůl najdeme i mimo kuchyni. Pojďme se s nimi seznámit.

Ne náhodou byla sůl už ve středověku považována za jednu z nejcennějších surovin. Sůl dobře vstřebává vodu a vytváří sušší prostředí, což má za následek omezený výskyt nežádoucích mikroorganismů a bakterií. Nadměrná konzumace soli ale může způsobit celou řadu onemocnění, a tak je důležité myslet na množství, v jakém ji používáme.

Mohlo by vás zajímat:  Samo zavlažovací květináče jsou vyhazováním peněz. Jednoduchá metoda s lahví přinese zdarma ten samý efekt
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sůl jak ji neznáte

Věděli jste, že pro sůl existuje celá řada využití i mimo vaření? Díky svým vlastnostem může směle konkurovat čistícím prostředkům a dalším chemickým přípravkům, které používáme v každodenní péči o domácnost. Dokonce nám může značně usnadnit práci – a to navíc bez chemie. K čemu můžete sůl použít?

  • vyčistit zašlý proutěný nábytek
  • nablýskat vázy
  • pročistit ucpaný odpad

Začněme u váz. Občas se stane, že se na dně vázy usadí sedimenty. Stačí trocha soli a klasická houbička, váza je během pár tahů jako nová. Vzhledem k tomu, že má spousta váz užší hrdlo, může být celkem oříšek dno vyčistit. Pokud se vám do vázy nevejde ruka, stačí do ní nasypat trochu soli, zalít vodou, zatřepat a je hotovo.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčatová šťáva tělo pročistí a pomůže předejít hned několika zákeřným nemocem

To samé platí o dřezu nebo sprchovém koutu. Sůl funguje podobně jako jedlá soda. Zkuste místo chemického přípravku zakoupeného v drogerii k úklidu koupelny nebo kuchyně použít solný roztok. Výsledkem budete nadšeni!

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co se zašlým nábytkem

Pokud máte své zamilované proutěné křeslo nebo jiný druh nábytku vyrobený z tohoto krásného přírodního materiálu, určitě se vám bude hodit tato rada. Proutěný nábytek můžete snadno zakonzervovat pomocí solného roztoku. Když své proutěné vybavení zhruba jednou ročně vyčistíte kartáčem za použití solného roztoku, nábytek nezežloutne.

Přidat na Seznam.cz