Rostliny1

Rostliny ze supermarketu se potřebují nejprve vzpamatovat: vytvořte jim doma ty nejlepší podmínky

Květiny ze supermarketu nebývají v moc dobrém stavu. Málokdy jsou jim totiž poskytnuty vhodné podmínky. Ovšem vaše péče rostliny jistě zachrání a vrátí je zpět do formy. V obchodních domech jsou většinou rostliny za výhodné ceny, ale jejich vitalita tak výhodná není. Obvykle jsou buď přelité, nebo naopak vysušené. Mnohdy jsou na nich plísně. Věříme, že ty nejhorší kousky nebudete kupovat, a sáhnete po těch, které mají jasně zelené listy a nejeví známky hynutí. A právě také z tohoto důvodu se domníváme, že se vám doma podaří udržet dokonalý stav zakoupené rostliny. O to větší zklamání je, když náhle rostlina uhyne.

Mohlo by vás zajímat:  V září čeká každého zahradníka několik důležitých úkolů
Zdroj obrázku: Freepik

Proč rostliny hynou?

Nejčastějším důvodem je, že jsou rostliny zachlazené. Další problém je, že jsou rostliny před prodejem hojně vyživovány, aby rychle rostly a rychle se prodaly. Také jsou pěstovány v místnosti s vysokou vlhkostí. Jakmile se rostliny přivezou na prodejnu supermarketu, takové podmínky nemají. A už vůbec ne, když je přinesete domů. Takové rostliny v obchodech bývají velmi málo, nebo naopak hojně zalévány, a pokud je substrát příliš vlhký, kořeny květiny začnou hnít a po pár dnech celá rostlina uhyne. Také předtím, než nějakou rostlinu koupíte, byste měli řádně prohlédnout spodní část listů, ale i stonky, zda se na nich nezabydleli škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Jak začlenit pergolu do vaší zahrady?

Podmínky skleníku

Rostlinám, které mají rády vlhko, poskytněte alespoň prozatím podmínky skleníku. Například taková vánoční hvězda nesnese průvan, takže pokud ji v obchodě mají umístěnou u dveří či u ventilace, rozhodně ji nekupujte, tyto podmínky nesnáší a jistě brzy uhyne. Umístěte je pod plexisklo nebo folii, ale jedině s možnou mikroventilací. Nesmí se extrémně zadržovat vlhkost na stěnách krytu.

Zdroj obrázku: Freepik

Udržení vlhkosti

Velmi často se v obchodech nakupují amarylky, které potřebují stále vlhký substrát. Takže nejen pro amarylky, ale i pro jiné rostliny, které tyto podmínky vyžadují, jim po přinesení domů připravte mech, keramzit nebo štěrk, který umístíte na vrchní část hlíny pro udržení požadované vlhkosti.

Mohlo by vás zajímat:  Červený životabudič nakopne víc než šálek kávy. Zázračné složení sníží cholesterol a posílí imunitu

Pozor na zimu

Pokud si donesete rostliny domů, mohou být velmi náchylné na chlad, takže pokud je umísťujete k oknu, v noci je u něj zima, tudíž doporučujeme, abyste rostlinky dali na noc pryč a ráno je k oknu opět vraťte. Pozor také na topení. Suchý vzduch může podpořit růst třásněnek a jiných škůdců.

Zdroj: https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-keep-supermarket-herbs-alive-5-top-tips
Přidat na Seznam.cz