Basil 932079 1920

Také bylinky koupené v supermarketu mohou vydržet a růst po celý rok

V supermarketech můžete celoročně sehnat bylinky v květináčích, které jsou určené převážně pro kulinářské využití. Většinou vám ale takové bylinky brzy uschnou. Existuje však způsob, který udrží bylinky z obchodu zelenými po celý rok. A co je nejlepší? Aby takové bylinky rostly, nemusíte je sázet na zahradu, postačí parapet. Jaké jsou podmínky, aby vám vydržely a mohli jste se z nich těšit dlouhodobě?

Zdroj obrázku: Pixabay

Bylinky

Dokážete si představit pokrm bez bylinek? My tedy ne. Například takový guláš bez majoránky není žádný guláš. A věděli jste, že majoránku lze pěstovat na parapetu? A co potom taková bazalka? Zdravá bylinka, která bude vynikající na těstovinách i jako pesto. Nebo máte raději kari? Nebo mátu, kterou si v zimě můžete nasušit na čaj? Bylinky jsou vynikající a nepostradatelné v každé kuchyni.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradním i domácím rostlinám prospějí hnojiva, která snadno vyrobíte v kuchyni
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak bylinky uchovat déle

Jakmile si bylinky donesete domů, přesázejte je. Například majoránka, tymián a bazalka nemusí mít velké květináče, ale naopak oregano a meduňka by měly být zasazené do květináčů alespoň o průměru 20 centimetrů. Mátě se bude dařit v širokém, ale nízkém květináči. Nezapomínejte do květináčů vyvrtat díry a na dno umístit pro dobré odvodnění několik kamínků či keramzit. Nyní si přichystejte zeminu. Bude stačit zemina pro pokojové rostliny smíchaná s pískem v poměru 3 : 1. Jakmile bylinky zasadíte, ještě je ostříhejte, a to alespoň deset centimetrů od zeminy. Ostříháním zajistíte rozrůstání bylinky. Takto přichystaný květináč umístěte na světlé místo, nikoli na přímé slunce. Pouze mátu umístěte do stínu. Zalévejte pravidelně, a to tak, aby hlína nebyla neustále vlhká. Když ji necháte tu a tam proschnout, zabráníte napadení plísněmi.

Přidat na Seznam.cz