Plant 4114835 1920

Také rostliny potřebují zimní spánek. Během zimování ale může dojít k fatálním chybám

Všichni se snažíme zazimovat rostlinky co nejlépe. Myslíme si, že pro ně děláme jen to nejlepší, a nakonec to tak ne vždy opravdu je. Na co byste si při zimování rostlin měli dát pozor a jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí? Nejedná se o žádné složité návody, které je nutné dodržovat. Stačí si jen uvědomit těchto pár základních věcí:

Zdroj obrázku: Pixabay

Správná teplota

Rostliny, které pěstujeme v květináči, zpravidla pochází z teplých krajin a chtějí teplé dny i noci. To ale platí jen pro sezónu, kterou bývají venku. Pro zimování platí opačné podmínky. Rostliny za žádnou cenu nesmí zmrznout, ale zimu mít musí. Postačí jim klidně pouhých 5 °C. Není dobré nechávat rostliny v zimě na zemi, kde by mohly zmrznout, ale dobré jsou venkovní vyvýšená místa u baráku. Zkuste je dát ke stěně domu na balkón nebo na okenní parapety, případně na půdu, kde se netopí, a podobná místa. Zimování rostlin neplatí pro rostliny tropické, jako jsou orchideje a citrusy.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen řezané květiny jsou krásným dárkem. Zelené rostliny také potěší a budou dělat radost déle
Zdroj obrázku: Pixabay

Dostatek světla

Rostliny, které uchováváte v chladných místnostech, byste měli umístit nejlépe k oknu, aby se jim dostalo tolik světla, kolik potřebují. S umístěním rostlin na oknech se ale pojí problémy s větráním a používáním oken. Rostliny, které v zimě odpočívají, nesmí být vystavené průvanu. Postačí jim, že okna ne vždy těsní úplně perfektně. Pokud je to možné, zakrývejte okna na noc závěsy či alespoň záclonou, aby byly rostlinky alespoň trochu v zimních nocích od průvanu oddělené. Jestliže jste neobsadili rostlinkami úplně všechna okna v místnosti, větrejte těmi okny, na kterých se žádné rostliny nevyskytují. A myslete na to, že i tak byste měli větrat jen po nezbytně nutnou dobu. Je jasné, že větrat se musí každý den, ale jednou to stačí. Ideální doba větrání je po dobu 10 minut. Tu můžete dodržovat i se zazimovanými rostlinami. Snažte se nevětrat brzy ráno ani moc večer, když jsou teploty opravdu nízko. 

Přidat na Seznam.cz