Nemocne Rostliny1

Rostlinám v květináči při špatné péči hrozí vážné nemoci, některé jsou i fatální

Krásné a svěží rostliny jsou pýchou každého domova. Často kvůli špatné péči chřadnou nebo přímo onemocní. Onemocnění rostlin v květináčích má svá specifika a je třeba ho řešit odpovídajícím způsobem. Jaké nemoci patří mezi ty nejčastější a jak se s nimi vypořádat?

Šedá plíseň

Příznakem šedé plísně jsou skvrny, které se objevují na různých částech rostliny. Postupem času se rozšiřují a útočí na další místa pokrytá šedým myceliem. Způsob, jak se šedé plísně zbavit, je oddělit infikovanou rostlinu a přemístit ji na slunnější místo. Napadenou květinu je třeba méně zalévat a použít fungicidy. Aby se plíseň nevrátila, stačí umístit rostlinu na vzdušné místo s přístupem k intenzivnějšímu slunečnímu záření.

Mohlo by vás zajímat:  Užijte si léto bez dotěrného hmyzu. Stačí vsadit na rostliny, které ho zaručeně odeženou
Zdroj obrázku: Freepik

Skvrnitost listů

Onemocnění, které je charakteristické výskytem skvrn – zpočátku žlutých, pak hnědých, které se rozšiřují na celé listy. Na jejich spodní straně se může vyvinout mycelium se sporami. Již při prvních příznacích je třeba odstranit postižené listy a aplikovat fungicidní přípravek. Infikované rostliny oddělte a umístěte na slunné místo, místnost také pravidelně větrejte.

Hnijící kořeny

Prvním příznakem je chátrání rostliny a postupné umírání jednotlivých částí. Kořeny napadené rostliny jsou silně zbarvené a vydávají charakteristický zápach. Onemocnění je poměrně problematické, proto je nejlepší zbavit se celé rostliny. Můžete se ale pokusit rostlinu zachránit novou půdou, odstraněním nejvíce poškozených kořenů a omezením zalévání.

Mohlo by vás zajímat:  Se sluníčkem se vrací i dotěrní komáři. Některé příjemné vůně je zaručeně odpudí
Zdroj obrázku: Freepik

Vlnatka

Jedná se o hmyz, jehož tělo je pokryto voskovitým sekretem, který zanechává na rostlinách bílé stopy. Vlnatka se krmí šťávami rostlin, což vede k jejich úhynu. Pokud se objevilo jen několik jedinců vlnatky, otřete rostlinu mýdlovou vodou. Na větší množství škůdců použijte speciální postřik.

Co dělat, aby se nemoci nevrátily?

Je dobré myslet na to, že každá rostlina má své vlastní požadavky týkající se polohy, zalévání či léčby. Ignorování těchto doporučení často podporuje vznik nejčastějších onemocnění. Hnojení rostlin je důležité, ale je nutné držet se doporučení výrobce. Špatně vybraná hnojiva mohou udělat více škody než užitku.

Zdroj: https://hgic.clemson.edu/factsheet/houseplant-diseases-disorders/
Přidat na Seznam.cz