Potato Beetle 4414608 1280

Domácí rostliny v ohrožení. Rozpoznejte nejčastější škůdce a nemoci včas

Rostliny, které pěstujeme doma v květináčích, pomáhají cítit se doma více uvolněně a také oživují prostor. Jsou módním doplňkem a pro mnoho lidí se staly květiny velkou vášní, které věnují mnoho času. Péče a množení rostlin je oblíbenou činností mnoha z nás. Rostliny ale mohou napadnout škůdci nebo mohou chytnout některé nemoci.

Na květech se objeví nevzhledné zabarvení a začnou opadávat

Rozpoznat byste měli alespoň základní nemoci rostlin, které mohou dostat. Plísňové choroby se na rostlinách objeví v teplých, vlhkých nebo nevětraných místnostech. Jednou z nich je šedá plíseň, která postihuje kapradiny, azalky, fíkusy nebo draceny. Projevuje se šedým květem, který se podobá plísni. Pokud jsou na listech skvrny, které se postupem času dostanou do hnědé barvy, jedná se o listovou skvrnu.

Mohlo by vás zajímat:  Omlazení vdechne pokojovým rostlinám nový život, odmění se bujným růstem

Mezi houbové onemocnění patří rez. Napadá oslabené a neoplodněné rostliny, na jejich listech můžete vidět konvexní skvrny. Na listech bude bílý povlak, který značí plíseň. Příčinou může být příliš vlhký vzduch a časté kropení rostliny. Jak proti takovým nemocem bojovat? Na plísně je nejlepší použít speciální fungicidní přípravek a nezapomeňte také odstranit infikované části rostliny. Můžete vyzkoušet i domácí metody, jako je odvar z česneku nebo infuze přesličky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Virové onemocnění poznáte podle zabarvení listů a květů

Tmavé, černé skvrny na listech a hniloba mohou znamenat bakteriální onemocnění. Rostlina by v tomto případě měla být zlikvidována a nejlépe spálena. Rostliny, které stály vedle nakažené, by se měly nějaký čas sledovat, jestli i ony nejsou napadené. Bakteriální a virová onemocnění mohou přenášet škůdci.

Mohlo by vás zajímat:  Sanseviera přežije téměř vše, jedna věc ji ale dokáže okamžitě zabít

Mezi nejčastější škůdce patří mšice, které jsou velké asi 2 mm. Vysávají šťávu z rostlin a tím způsobí jejich smrt. Mšice mají rády vlhkost. Zkuste proti nim použít česnekový odvar nebo insekticid. Roztoče poznáte podle jemné pavučiny na spodní straně listů. Tito škůdci preferují teplý a suchý vzduch. Můžete se jich zbavit vodou a trochou mycího prostředku a poté rostlinu potřete rostlinným olejem.

Přidat na Seznam.cz