Side View Hands Holding Watering Can

Pokojové rostliny lze zalévat třemi jednoduchými způsoby

Zalévání rostlin v květináčích je jedním z nejpopulárnějších a nejzákladnějších postupů péče. Ne každý však ví, že rostliny mohou být zalévány několika způsoby, a jedním z nich je ponoření rostlin do vody.

Správné zalévání hrnkových rostlin

Zaléváme pokojové rostliny, abychom jim poskytli vodu potřebnou pro život. Musíme si však uvědomit, že jejich poptávka po ní se mění s jejich růstem a také s ročním obdobím. Chcete-li zkontrolovat, zda rostlina potřebuje zalít, měli byste se dotknout substrátu v květináči – je-li suchý, měli byste rostlinu zalít, je-li vlhký, rostlina má dostatek vody a není třeba to přehánět.

Mohlo by vás zajímat:  Zima je pro pokojové rostliny náročná. Potřebují zajistit více světla, správnou teplotu i vlhkost

Spotřeba vody rostliny je úměrná ploše jejích listů, čím více listů rostlina má, tím více vody potřebuje. Závisí to i na vlhkosti vzduchu a teplotě, která převládá v místnosti – čím teplejší a sušší vzduch je, tím častěji byste měli rostlinu zalévat. Rostliny, které rostou ve větších květináčích a humusové půdě, nepotřebují tak časté zalévání jako ty, které se pěstují v malých květináčích a v písčitých substrátech.

Zdroj obrázku: Freepik

Způsoby zalévání

Pokojové rostliny se obvykle zalévají dvěma způsoby, a to shora nebo zdola. Při zalévání shora se používá konev nebo láhve, tato metoda má však jednu nevýhodu, je obtížné zalévat rostlinu bez navlhčení listů a některým rostlinám se to moc nelíbí. V tomto případě můžete zalévat rostlinu i zdola. Za tímto účelem vložíme rostlinu do květináče s otvory a nalijeme vodu přímo do stojanu.

Mohlo by vás zajímat:  Mráz ohrožuje i pokojové květiny, zmrzlé rostliny mohou uhynout

Existuje také další způsob zalévání, který se stává stále populárnější, a to je ponoření do vody. Nejprve naplňte misku nebo plastovou nádobu čistou vodou o pokojové teplotě. Potom ponořte květináč rostliny celý a přesuňte listy tak, aby byly správně očištěny od prachu, nečistot a škůdců. Když ponoříte květináč do vody, postupně z něj začnou stoupat vzduchové bubliny. Když se zastaví, je to znamení, že půda již načerpala dostatek vody.

Zdroj: https://www.millcreekgardens.com/how-to-properly-water-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz