Blueberries 1576403 1920

Pro borůvky není třeba chodit do lesa, unikátní keř zvládne vypěstovat každý

Borůvka je milována dětmi, ale i dospělými. Jedná se o bobulovité ovoce obsahující nespočet zdravotních benefitů. Jednoduše řečeno, keř borůvky stojí za to mít ho na své zahradě a věnovat mu patřičnou péči. Jestliže se pro pěstování rozhodnete, ozbrojte se trpělivostí a dobrou péčí, borůvka vám to jistě oplatí.  

Podoba i životnost keře

Jak již bylo zmíněno, borůvka je keř, který může růst a plodit až dvacet let. Ve volné přírodě mohou borůvky dorůstat až do výšky dvou metrů, kdežto na farmách a plantážích jsou borůvky nízké, aby byly lépe keře očesány. Jejich kořeny jsou úzké a více na povrchu, proto bude důležité udržovat stálou vlhkost půdy. Borůvkový keř má úzký kmen a spoustu rozvětvených větví, které potřebují pravidelné prořezávání. Plodů se můžeme dočkat od dubna, května do konce června.   

Mohlo by vás zajímat:  Správný květináč je první krok k vypěstování domácího česneku i bez vlastní zahrady
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podmínky pro správné pěstování

Borůvce se bude dařit na slunném místě vaší zahrady. Zasaďte ji nejlépe na jižní stranu. Místo by mělo být teplejší a keř by měl být na zimní období zastrčený například za zdí, aby byl chráněn před nepříznivým mrazivým větrem. Také bude potřeba sledovat zeminu pod borůvkou, zda je stále vlhká – borůvka je extrémně náchylná na nedostatek vody.

Jelikož keř spadá do čeledi vřesových, potřebuje ke svému růstu i plození bobul, kyselý substrát – pH 3,8-4,8. Už při pH 6 borůvce odumírají kořeny. Hlínu zvolte nejlépe humusovou, vlhkou a bohatou na minerály. Pokud zemina kolem není kyselá, doporučujeme přidat kyselou rašelinu a kolem keře zasypat půdu dekorativní kůrou. Nejenže bude substrát kyselý, ale také se zbavíte většiny plevele.      

Mohlo by vás zajímat:  Léčivý a chutný zázvor - jak ho pěstovat?
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy naplánovat výsadbu

Jaro, tedy březen bude nejideálnějším na výsadbu. Pokud to nestihnete na jaře, vysazujte až na podzim – září, říjen. Je také třeba si uvědomit, že keře vysazené na podzim, jsou křehké a musejí být dokonale chráněny před mrazem. Řešením se může stát i sazenice v květináči, tak ji ochráníte lépe. Jakmile se vydáte na nákup sazenice borůvky, hledejte ty, které jsou alespoň dva až tři roky staré, vysoké cca 40 cm. Takové sazenice by měly rodit již příští rok po výsadbě. Pokud plánujete koupit více keříků, sázejte je 1,5 až 2 metry od sebe. Přibližně o 3-5 cm hlouběji než obvyklé rostliny v květináči. Jámu vykopejte 40-50 cm, širokou 60-80 cm. Jámu naplníme zeminou, rašelinou, nejlépe kompostovanou borovicovou kůrou a jehličím, poté přilijte velké množství vody. Borůvky také doporučujeme hnojit, ale pozor, ne příliš. Pokud jste zeminu dobře připravili, stačí, když borůvku přihnojíte 2-3 do roka.       

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení vřesovců. Jsou ideální do skalek a kvetou až do května

 

Přidat na Seznam.cz