Blueberries Ripening Bush Close Up

Americké borůvky potřebují kyselou půdu a dostatek slunečního svitu

Americké borůvky jsou druhem ovoce, které se velmi podobá našim českým lesním borůvkám, jsou ale o dost větší a mají méně výraznou chuť. Tyto tmavě modré, téměř černé bobule pocházejí ze Severní Ameriky a po staletí byly základní potravou domorodců. V posledních letech si borůvky získaly oblibu i u nás díky své jedinečné chuti a četným zdravotním přínosům.

Zdravotní přínosy amerických borůvek

Americké borůvky jsou plné antioxidantů, které jsou nezbytné pro udržení zdravého imunitního systému. Tyto antioxidanty, včetně vitamínu C a antokyanů, pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály, které mohou vést k chronickým onemocněním, jako jsou rakovina, srdeční choroby a Alzheimerova choroba.

Mohlo by vás zajímat:  Vedle jabloní se nevyplatí vysazovat třešně ani ořešák

Americké borůvky mají také vysoký obsah vlákniny, která je důležitá pro udržení zdraví trávicího traktu a snížení rizika některých onemocnění, jako je cukrovka a obezita. Navíc jsou dobrým zdrojem vitamínu K, který je nezbytný pro zdravé kosti a srážlivost krve.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum také ukázal, že borůvky mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko chronických onemocnění, jako je artritida a astma. Kromě toho mohou pomoci zlepšit kognitivní funkce a paměť, což je výhodné pro jedince všech věkových kategorií.

Mohlo by vás zajímat:  Toto netradiční ovoce stále nemá mnoho oblíbenců. Rozhodně má však co nabídnout

Jakou půdu zvolit pro americké borůvky

Americké borůvky rostou nejlépe v kyselé půdě s pH mezi 3,8 a 4,8. Dávají přednost dobře odvodněné půdě, která je bohatá na organickou hmotu, jako je třeba rašelina nebo jehličí. Americké borůvky také vyžadují hodně vody, zejména během vegetačního období, takže by měly být vysazeny v oblasti, která dostává stálou vlhkost. Při výsadbě je důležité vybrat stanoviště, které je částečně až plně osvětlované sluncem, protože k růstu a produkci ovoce vyžadují rostliny borůvek určité množství světla.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravé a lahodné švestky jsou to pravé pro dokonalou pokožku. Vyhladí pleť a zklidní podráždění

Zkušení zahradníci radí používat hnojivo z kávové sedliny nebo směsi starého chleba a vody. Doporučují také pravidelné používání přípravku okyselujícího půdu, jako je třeba síran amonný.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/blueberries/grow-your-own, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7442370/, https://www.theseasonalhomestead.com/how-to-prepare-soil-for-blueberry-plants/, https://www.britannica.com/plant/blueberry-plant, https://www.uaex.uada.edu/counties/miller/news/fcs/fruits-veggies/Blueberries_Full_of_Antioxidants.aspx, https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-k/
Přidat na Seznam.cz