Closeup Slices Lemon Textured Background

Pět skvělých způsobů, jak využít kyselinu citronovou nejen v kuchyni: Výsledkem bude pouze zářivá čistota

Kyselina citronová je bílý krystalický prášek, který se používá především v potravinářském průmyslu pro zvýšení kyselosti a pro prodloužení životnosti potravin. Je spolehlivým konzervantem a zabraňuje růstu plísní a bakterií, proto se nachází v mnoha potravinách. Kyselina citronová však najde využití i v domácnosti, kde dokáže zázraky za pár korun. K tomu je její použití zcela bezpečné a ekologické. Jak využít jejího potenciálu naplno?

Co je kyselina citronová

Už jen slovo kyselina zní děsivě, tím spíše, že je uvedená jako součást většiny konzervovaných výrobků, sirupů, marmelád nebo dalších potravin, ale není třeba se bát. Je považována za zcela bezpečnou, v potravinářství má označení E330. Přirozeně se vyskytuje především v citrusových plodech, jako jsou citrony, limetky, grepy nebo pomeranče, ale také v ostatních druzích ovoce a zeleniny. Prodává se v práškové podobě v různě velkých baleních pro použití nejen v kuchyni. A jak lze tedy kyselinu citronovou použít?

Mohlo by vás zajímat:  Tekutý zázrak oceníme nejen při vaření. Olivový olej je tajnou zbraní proti mastnotě i lupům

1.     Na odstranění vodního kamene

Velmi efektivně dokáže vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a dalších vápenatých usazenin. Stačí nasypat dvě lžíce do konvice, napustit vodou a nechat provařit. Po vylití stačí vypláchnout čistou vodou a konvice se může zase používat.

2.     Pro zářivě čisté skleničky

Obdobně zatočí se zašlou špínou nebo sedimentem z čaje a kávy na skle. Stačí skleničky vyčistit směsí mycího prostředku se lžičkou kyseliny citronové, případně přidat lžičku prášku na jeden mycí cyklus do myčky.

Mohlo by vás zajímat:  Vylouhované čajové sáčky pomohou cítit se svěží a vzpruží také rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

3.     Pro dokonale čisté nádobí

Kyselina citronová si hravě poradí s připáleninami v hrnci, stačí nasypat asi 2 lžíce prášku do hrnce, zalít vodou a provařit po dobu několika minut. Připálená špína se odlepí od povrchu a hrnec bude dokonale čistý.

4.     Blankytně bílé prádlo i čistá pračka

Kyselina citronová funguje výtečně i jako bělidlo. Stačí přidat dvě polévkové lžíce do bubnu pračky. Prádlo bude krásně vybělené, současně se vyčistí také buben pračky od nečistot a různých patogenů.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojiva zajistí bohatou úrodu rajčat

5.     Pro odstranění skvrn z rukou

Ruce od borůvek, ořechů nebo špinavé ze zahrady? I na pokožku je možné použít kyselinu citronovou. Stačí na kůži nasypat trochu prášku a dokonale promnout prsty, poté umýt mýdlem a ruce budou čisté a vonět po citrusech.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/citric-acid
Přidat na Seznam.cz