Kavova Sedlina1

Po vypití svého šálku dopřejte kávu také rostlinám. Povzbudí je k růstu

Je nutné ji vždy smíchat ještě s půdou, ale kávová sedlina může rostlinám v mnohém pomoci. Je to skvělé hnojivo, a proto kdykoliv, když si uděláte kávu, nezapomeňte sedlinu sbírat a uchovávat, abyste ji mohli použít nejen pro pokojovky, ale také na zahradě.

Kávová sedlina lépe udrží vlhkost substrátu

Kávová sedlina se hodí pro rostliny, které mají rády kyselejší půdu. Proto je hnojení kávou vhodné například pro kapradiny nebo kalateu. Některým rostlinám ale může naopak ublížit. Pokud si nejste jistí, jestli můžete kávovou sedlinu jako hnojivo použít, zakupte hnojivo v obchodě, kde budete mít jistotu, že rostlinu nezabijete.

Mohlo by vás zajímat:  Posilující účinky česneku probudí orchidej ze spánku. Už za dva měsíce znovu rozkvete
Zdroj obrázku: Freepik

Jestli tedy patříte mezi milovníky kávy, schovávejte si lógr, který po vypití v hrnku zbyde. Tento odpad obsahuje dusík a další prvky, jako je fosfor, hořčík nebo měď. Acidofilní rostliny vám poděkují, pokud jim sedlinu přidáte do květináče nebo do půdy na zahradu. Mezi takové rostliny patří například azalky, rododendrony nebo borůvky.

Nemusíte na nic čekat, sedlinu nasypte přímo do půdy k rostlině

Smíchejte ji s půdou u kořenů rostliny, můžete ji také usušit a použít jako mulč. Kávový lógr je ale nutné pokrýt vrstvou mulčovací kůry, protože je sama o sobě lehká a vítr by ji mohl odnést. Pokud ji chcete použít na pokojové rostliny, se zeminou ji musíte smíchat pokaždé. Pokud to neuděláte, přilákáte tím na květiny škůdce nebo mušky octomilky.

Mohlo by vás zajímat:  Nápady na podzimní zahradní projekty, které jsou snadno dostupné
Zdroj obrázku: Freepik

Použití sedliny je snadné. Stačí nabrat jednu sklenici, tu smíchat s 10 až 20 litry vody a zalévat rostliny každých deset dní. V období vegetační sezony to rostlinám stačí, během zimního odpočinku rostliny nehnojte vůbec. Hnojit rostliny můžete také hnojivem ze zeleného čaje, stačí ho přes noc vylouhovat. Dbejte na to, jakou velikost má daný květináč, abyste rostlině kávovou sedlinu neuškodili. Na malý květináč stačí přidat jednu lžičku sedliny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm
Přidat na Seznam.cz