Pergola

Pergole či terase sluší popínavé rostliny, které dodají na útulnosti a dekorativnosti

Balkon, pergola, terasa, to vše jsou místa, která máme v ideálním případě spojená s odpočinkem a posezením s rodinou a přáteli. K dotvoření příjemné atmosféry je dobré mít v těchto prostorách také krásně kvetoucí rostliny. Pokud se chcete pustit do pěstování popínavých rostlin, poradíme vám, na jaké druhy se zaměřit. Zvolit můžete buď letničky, nebo trvalky, které se, jak název napovídá, dožívají více let.

Břečťan

Břečťan patří k velice oblíbeným popínavým rostlinám a také k trvalkám. Existuje více různých druhů, které se liší tvarem a velikostí listů, takže je můžete i vhodně zkombinovat a vaše pergola bude působit dojmem, že na ní pěstujete více druhů rostlin. Výhodou břečťanu je jeho odolnost a také skutečnost, že se hodí i na místa, kde převládá stín.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit po odkvětu cibulky narcisů je obrovská chyba. Stačí málo a vykvetou příští rok znovu
Zdroj obrázku: Freepik

Hortenzie

K popínavým druhům hortenzií patří zejména hortenzie řapíkatá. Kvete nádherně bíle a k jejím výhodám patří i to, že jí nemusíte vytvářet žádné speciální podpory, využije cokoliv, jen výhonky mladých rostlin je třeba přivázat. Dejte pozor na případný nežádoucí přesah, protože je schopna se pnout do výšky až 20 metrů.

Plamének

Plamének neboli Clematis je velice krásná pnoucí dřevina, přičemž jednotlivé druhy mohou mít malé nebo velké květy. Velkokvěté plaménky patří k nejvyhledávanějším, protože jsou velice atraktivní. Pro pravidelný růst je zapotřebí podepřít rostliny vhodnou konstrukcí, aby se vzájemně nezaplétaly. Pěstování není snadné, protože spodní část je třeba chránit před sluncem a vrchní část naopak potřebuje hodně slunečního svitu. Plamének špatně snáší průvan.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné kaskádovité petúnie vykouzlí zahradu i na balkoně
Zdroj obrázku: Freepik

Zimolez

Zimolez patří již dlouhodobě k nejoblíbenějším popínavým rostlinám a z tohoto důvodu jej najdete jak u starých chalup, tak u moderních novostaveb. Jeho předností jsou krásné květy v různých barevných varietách a také velká odolnost. Některé druhy omamně voní. K nejznámějším druhům patří takzvaná růže z Jericha. Rostliny mají rády slunce a případný částečný stín.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/best-pergola-plants-climbing-plants-for-pergolas-and-arbors/
Přidat na Seznam.cz