Herbs 6203568 1280

Zdánlivě obyčejné byliny se vyplatí pěstovat, jejich účinky na zdraví jsou neocenitelné

Byliny mají mnoho schopností. Některé děsí hmyz, chrání před klíšťaty, jiné čistí dům od parazitů a hub. Další posilují vlasy, mají antibakteriální účinek, a dokonce pomáhají přestat kouřit! Byliny, které rostou prakticky všude a všichni je známe, mají mnoho úžasných schopností.

Vratič obecný

Děsí krtky, komáry, a dokonce i klíšťata. Naše babičky s ním léčily bolest hlavy, svrab, parazity i zažívací potíže. Kvůli obsahu toxické látky zvané thujon je vhodné použít vratič obecný spíše vnějším způsobem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bílá šalvěj

Je známá svými léčivými a čisticími vlastnostmi. Lidé jí vykuřují svá obydlí již od starověku, většina z nich věří, že pomáhá zmírnit dopad negativní energie, očistit interiér, vyhnat démony a zlé síly. Tato bylina také čistí interiér od hub, parazitů a hmyzu. 

Mohlo by vás zajímat:  Doma vypěstované bylinky budou to pravé pro všechny chutě a vůně

Přeslička polní

V lidové bylinné medicíně bylo přesličkou polní léčeno krvácení a onemocnění močových cest, oplachy přesličkou byly používány jako prostředek k prevenci vypadávání vlasů. Přeslička je bohatým zdrojem oxidu křemičitého, vitamínu C, draslíku, fytosterolů a organických kyselin. Přeslička urychluje metabolismus, čistí tělo a zabraňuje ateroskleróze. Má protizánětlivý a antibakteriální účinek, urychluje hojení ran. 

Lobelka

Má relaxační a uklidňující účinek, takže stojí za to mít ji po ruce, cítíte-li stres. Pomáhá při koncentraci, bojuje s podrážděností a díky obsahu lobelinu, který působí na mozek podobně jako nikotin, pomáhá proti kouření.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky pomohou s každým problémem. Při správném usušení je můžeme využít po celý rok

Třezalka tečkovaná 

Třezalka tečkovaná je jednou z nejoblíbenějších a nejběžnějších bylin. Již v dávných dobách byla nazývána kouzelnou rostlinou a používala se k léčbě ran, popálenin, vředů, zažívacích problémů nebo onemocnění močových cest. Léčí úzkost, obsahuje vitamíny A a C, pektin a esenciální oleje.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pelyněk

Pelyněk znaly už starověké země jako Egypt nebo Sýrie. Zmírňuje menstruační bolesti, má baktericidní účinek, posiluje a čistí tělo, zlepšuje metabolismus, dezinfikuje. Pelyněk také přináší úlevu od nadýmání, plynů a chronické zácpy. 

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-healthy-herbs-and-spices
Přidat na Seznam.cz