Plants Pillow 4123564 1920

Jsou známé ale lidé netuší, že se těmto rostlinám daří víc ve stínu než na slunci

Stinné kouty naší zahrady často bývají místem k odpočinu během horkých letních dní, avšak rostlinám příliš nesvědčí. Jde například o plochy pod korunami stromů nebo na severní straně domu. Často je necháváme zarůst trávníkem a nevěnujeme jim žádnou pozornost, a přitom ani tato místa už nemusí zůstat prázdná. Podívejte se, jakým květinám stín naopak svědčí:

Dekorace nejen pro zahradu, ale i pro dům

Břečťan dokonale pokrývá jakékoliv povrchy a zabraňuje, aby na nich rostl plevel. Bude se pnout po přistavené podpěře, po zdech i po stromech, je stálezelený a výborně se hodí třeba i na zakrytí svahů. Často se využívá jako okrasná rostlina, která svými výhonky během relativně krátké doby pokryje celé vnější strany domu. Pak už ji stačí jen zastřihovat kolem oken či dveří. Rychlost růstu závisí na odrůdě, kterou si zvolíme.

Mohlo by vás zajímat:  Zazimování jiřin krok po kroku
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čím zpestřit prostor pod stromy?

Pachysandra klasnatá není příliš náročná na pěstování, ovšem nesnáší přemokření ani příliš suchou půdu. Je stálezelená, její listy jsou lesklé a tvoří krásný kontrast s jasně bílými květy na vrcholech stonků. Také kopytník evropský je stálezelená, nízká a plazivá trvalka, která snáší i velmi tmavé kouty zahrady. Nemá ovšem ráda sucho, proto potřebuje pravidelnou zálivku. Její listy jsou lesklé a široké až 12 cm. Kvete od března a její květy jsou červenohnědé a trojcípé.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní práce, které byste měli stihnout ještě poslední den v roce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Okouzlující drobné květy

Pupkovec jarní se vyznačuje malými modrými květy s bílým prostředkem, které trochu připomínají všem známé pomněnky. Kvete od jara do března a nejčastěji se vysazuje na záhony nebo skalky. Nejlépe se mu daří ve vlhké půdě. I trojčetka má ráda vlhkou půdu. V zimě je dobré ji chránit před mrazem zakrytím textilií nebo mulčovací kůrou. Odvděčí se nám rychle rostoucími stonky zakončenými třemi listy, mezi nimiž se občas objeví i bílý nebo narůžovělý květ.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se starat o zahradu a neutratit při tom majlant? Tipy, které přijdou vhod nejenom začátečníkům

Existují i další rostliny, kterým se ve stínu bude dařit a obdaří nás svými nádhernými květy a úchvatnou vůní. Jsou to tyto:

  • Zběhovec plazivý
  • Plicník lékařský
  • Dřín kanadský
  • Pelargonie
  • Barvínek menší
  • Pomněnkovec velkolistý
  • Mitrovnička
  • Violka

 

 

 

Přidat na Seznam.cz