Gazebo 195524 1280

Vlastní pergola na zahradě poskytne příšeří a místo k setkávání, stavba lze začít jednoduše

Co je to vlastně pergola? Jedná se o spíše menší stavbu, nejčastěji ze dřeva, která může být konstruována buď samostatně v terénu, zejména na zahradě, nebo je vybudována jako navazující na jinou stavbu. Cílem je poskytnout zastíněný prostor pro posezení. Některé pergoly bývají také zastřešené.

Výhodou je, že podle platné stavební legislativy není pro její výstavbu potřebné stavební povolení a stavbu není nutno dokonce ani ohlašovat, ale to pouze při dodržení maximálních parametrů, což je výška do 5 m a zastavěná plocha do 25 m².

Kam pergolu nejlépe umístit

U dřevěné pergoly je důležitý je zejména výběr dřeva a způsobu jeho zpracování, který by měl být v souladu s tím, jak je postaven dům. Například ke srubu se hodí pergola vybudovaná z kulatiny, která může být i nehoblovaná, a ke starší chalupě nebo statku lze pro stavbu pergoly použít například tesané hranoly. Tento styl už ale nebude korespondovat třeba s moderní vilou. Pergolu lze vystavět i tak, že vytvoří atraktivní vstup do domu. Pokud ji propojíte s terasou, lze takto vytvořený a zastíněný prostor využít k posezení i stolování.

Mohlo by vás zajímat:  Chronická bolest ochromuje běžný život. Elektrostimulace je řešení, které rychle uleví
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Abyste posílili účel, pro který je pergola také určena, tedy například grilování nebo posezení u vody, je potřeba pergolu vybudovat co nejblíže těmto klíčovým místům. Někdo dává přednost pergole na otevřeném prostranství, jiný zase pergolu postaví na místě alespoň částečně krytém zelení, aby pergola poskytovala určité útočiště a klid.

Vhodné materiály na pergolu i její střechu

Pergoly se obvykle staví ze dřeva, protože přírodní materiál je stále nejoblíbenější. Pokud jde o doporučené druhy dřeva, méně vhodné je například smrkové dřevo, je měkčí a příliš neodolá nepříznivým vlivům počasí. K stálejším druhům patří dřevo z modřínu nebo borovice. Pamatovat je třeba také na optimální povrchovou úpravu použitého dřeva.

Mohlo by vás zajímat:  Snížit náklady v domácnosti pomohou i drobné změny. Na maličkostech lze ušetřit i tisíce korun
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pro pergoly se někdy používá i kov, kdy profily mohou být i různě tvarované, například do oblouku.

Pokud chcete mít pergolu také zastřešenou, nejčastěji se využívají takzvané polykarbonátové komůrkové desky, které se dodávají v několika provedeních. Jsou totiž velice praktické, a to zejména z těchto důvodů:

  • propouštějí světlo,
  • jsou velice odolné, a to jak proti UV záření, tak také proti silnému dešti a sněhu,
  • lze je snadno upravit na míru a připevnit.

 

Přidat na Seznam.cz