Mnozeni1

Množení rostlin v květináči zvládne i zatáčeník. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel

Na množení není vůbec nic náročného. Je velmi příjemné umět si rostlinky na příští sezónu namnožit a nemuset je kupovat pořád dokola. Dokonce tak můžete darovat rostlinku i známým, kterým se líbí. Pomocí těchto způsobů se vám podaří namnožit všechny rostlinky, které potřebujete.

Dělení

Dělení rostlin je jedna z nejjednodušších metod. Použít se dá pouze v případě, že vaše mateční rostlina udělala odnože. Pokud z odnože chcete udělat samostatnou rostlinu, je potřeba vyndat mateční rostlinu z květináčku, zbavit ji hlíny a oddělit odnož od mateční rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Ve skleníku vypěstujeme v zimě zeleninu, bylinky i sazenice pro novou sezónu
Zdroj obrázku: Freepik

Musíte ji odlomit velmi opatrně a myslet na to, že si odnož musí vzít alespoň malé množství kořínků mateční rostliny. Mateční rostlinu pak vrátíte do původního květináče a zalijete. Odnož můžete zasadit do malého květináčku a pořádně ji zalít, aby se mohla začít zabydlovat.

Řízkování

Řízkování rostlin je nejběžnější způsob množení rostlin. Pokud se chystáte rostlinku nařízkovat, stačí jen uříznout kousek mateční rostliny, většinou se řízkuje list bez květů. Oddělený list následné vložíte do skleničky s vodou a čekáte, až zakoření. To může trvat klidně i několik týdnů. Až si rostlina vytvoří kořeny, je čas přesadit ji do malého květináčku s vhodným substrátem, kde začne budovat svůj kořenový systém.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin zvýší odolnost rostlin vůči chorobám a vysokým teplotám
Zdroj obrázku: Freepik

Semínka

Když počkáte, až rostliny vykvetou a uzrají, je možné množit je pomocí semínek. K tomu ale potřebujete opravdu dobře zralá semínka, která umístíte buď na vlhkou vatu, nebo na trochu vlhké hlíny, a čekáte, až se semínko začne probouzet. Opět to může trvat klidně několik týdnů, než začne klíčit. Pak už poroste opravdu rychle.

Nejprve vyrostou děložní lístky a později budete moci pozorovat opravdové listy. Až je spatříte, můžete rostlinku přesadit, dříve to nedělejte. Většině rostlin zrají semínka na podzim, ale můžete je klidně uschovat na jaro a začít s výsevem až za hezkého počasí.

Zdroj: https://www.jioforme.com/how-to-breed-your-houseplant/311366/
Přidat na Seznam.cz