Ovocné keře, které do české zahrady vnesou kousek exotiky, nové barvy i zajímavé chutě
Maliníky, ostružiníky nebo různobarevné keříky rybízu? Tyto ovocné keře bývají nejčastější volbou českých zahrádkářů, ale existuje mnohem širší výběr rostlin, které vypadají exoticky, ale daří se jim též v našem podnebném pásmu. Originální plody jsou často jedlé a jistě potěší zajímavou chutí a vůní. Jaké ovocné keře se mohou s úspěchem pěstovat v tuzemsku?
Palečník čínský (Decaisnea fargesii)
Prsty mrtvého muže, modrá fazole nebo modré prsty. I to jsou názvy, které se používají pro palečník čínský. Jedná se o rozvětvený keř často s více kmínky nebo nižší strom. V tuzemských podmínkách může dorůstat až do výšky 4 metrů, plody připomínají fazole s tmavě modrým zabarvením. Plody jsou dlouhé asi 20 centimetrů, uvnitř jsou černá semena a jedlá dužnina připomínající chuťově kombinaci melounu a okurky. Plody se využívají v asijské kuchyni. Výhodou starších keříků je mrazuvzdornost do -20 stupňů Celsia, mladé sazenice se musí chránit v zimě agrotextilií.
Dřín japonský (Cornus cousa)
Svída japonská, což je druhý často používaný název pro tento keř, pochází z východní Asie, roste v Japonsku, Číně nebo Koreji. Vyniká vzhledem a v přírodě může dorůstat do výšky až 10 metrů, což však u kultivarů nehrozí. Plody jsou jedlé červeného zabarvení, připomínají maliny a mohou se jíst čerstvé, zavařovat nebo se používají k výrobě vína. Keř kvete bíle nebo růžově v průběhu května, zelené listy mění na podzim zabarvení na purpurovou barvu. Keř může na zahradě sloužit jako dekorace.
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Říká se mu citroník severu a opravdu je tomu tak, protože rakytník řešetlákový je významným zdrojem vitamínu C a dalších antioxidantů příznivých pro zdraví. Z rakytníku se připravují sirupy a šťávy nebo se plody zavařují a přidávají do marmelád. Keř má působivý vzhled, zajímavé jsou listy se stříbrným zabarvením. Vynikne na zahradě jako ozdoba, navíc dorůstá do výšky až 6 metrů a je ideálním keřem pro zakrytí různých nedokonalostí u plotu nebo v rozích.
Zdroj: https://insteading.com/blog/tropical-fruit-trees/