Moth Orchids Windowsill Growing Phalaenopsis Orchids Home Flowering Houseplants Care

Orchidejím vyhovuje zálivka metodou koupele. Vezmou si tolik vody, kolik potřebují

Orchideje patří mezi oblíbené dárky, zejména ženy oceňují jejich krásné květy a květníky zdobí parapety oken v obývacích pokojích i zimní zahrady. Tyto hrnkové rostliny patří mezi ty, které nevyžadují příliš péče a nejsou vrtošivé, přesto je nutné dbát na jejich zalévání. Přebytek vody může být důvodem pro opadávání květů, pro hnití kořenů nebo pro houbovou infekci. Jak tedy orchideje zalévat? Ideální je připravit pro tuto nevšední krásku z deštných pralesů pořádnou koupel!

Zálivka jako stěžejní úkol

U pěstování orchidejí hraje zalévání hlavní roli, protože ovlivňuje růst i kvetení. Laici navíc těžko určí, kdy potřebuje orchidej zalít, protože záleží na tom, zda je právě ve vegetativní fázi, nebo odpočívá. Nehledě na dobu orchidej vyžaduje střídmé zalévání, protože rostlina v přírodě získává vláhu pouze ze vzduchu, žije totiž epifyticky přichycená v korunách stromů na větvích. Při větších objemech vody rostlině hnijí kořeny, a může dokonce odumřít. Odhadnout lze míru zálivky z kořenů, protože orchideje se pěstují v průhledných květnících. Při zelených kořenech není potřeba zalévat, naopak při zesvětlání nebo šednutí se musí doplnit vláha.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny lze zalévat třemi jednoduchými způsoby
Yellow Phalaenopsis Orchid Flower
Zdroj obrázku: Freepik

Klasické zalévání orchidejím nesvědčí

Většina pěstitelů pak vezme konvičku a jednoduše nalije vodu ke kořenům. Tento tradiční způsob se hodí pro zalévání většiny pokojovek, orchidejím ale nesvědčí. Během průtoku vody se nestihnou kořeny dostatečně hydratovat, při stání ve vodě zase rychle kořeny hnijí. Jak tedy zalévat orchideje, aby měly dostatek vláhy a nepoškodily se kořeny? Odpovědí je koupel, během které dojde k účinné rehydrataci. Jakým způsobem se orchidej koupe?

Koupání orchidejí není složité

Odborníci hovoří namísto koupele o zalévání spodem. Podstatou je nalití přefiltrované vody pokojové teploty do dostatečně velké nádoby. Orchidej ve květníku s drenážními otvory se vloží do nádoby, přičemž voda nesmí přesahovat kořeny nebo se dostat na listy. Orchidej se nechá půl hodiny ve vodě, před usazením na parapet ještě musí volně odtéct přebytečná voda z kořenů.

Zdroj: https://orchidsupplies.co.uk/Phalaenopsis-When-How-To-Water-Orchids
Přidat na Seznam.cz