Branch Orange Sea Buckthorn Berries Close Up Lot Useful Berries Sea Buckthorn Bush With Green Leaves Berry From Which Oil Is Made Defocused Small Depth Field

Ovocné keře, které do české zahrady vnesou kousek exotiky, nové barvy i zajímavé chutě

Maliníky, ostružiníky nebo různobarevné keříky rybízu? Tyto ovocné keře bývají nejčastější volbou českých zahrádkářů, ale existuje mnohem širší výběr rostlin, které vypadají exoticky, ale daří se jim též v našem podnebném pásmu. Originální plody jsou často jedlé a jistě potěší zajímavou chutí a vůní. Jaké ovocné keře se mohou s úspěchem pěstovat v tuzemsku?

Palečník čínský (Decaisnea fargesii)

Prsty mrtvého muže, modrá fazole nebo modré prsty. I to jsou názvy, které se používají pro palečník čínský. Jedná se o rozvětvený keř často s více kmínky nebo nižší strom. V tuzemských podmínkách může dorůstat až do výšky 4 metrů, plody připomínají fazole s tmavě modrým zabarvením. Plody jsou dlouhé asi 20 centimetrů, uvnitř jsou černá semena a jedlá dužnina připomínající chuťově kombinaci melounu a okurky. Plody se využívají v asijské kuchyni. Výhodou starších keříků je mrazuvzdornost do -20 stupňů Celsia, mladé sazenice se musí chránit v zimě agrotextilií.

Mohlo by vás zajímat:  Kvetení růží prodlouží hnojení, šetrný řez a dostatek zálivky
Zdroj obrázku: Freepik

Dřín japonský (Cornus cousa)

Svída japonská, což je druhý často používaný název pro tento keř, pochází z východní Asie, roste v Japonsku, Číně nebo Koreji. Vyniká vzhledem a v přírodě může dorůstat do výšky až 10 metrů, což však u kultivarů nehrozí. Plody jsou jedlé červeného zabarvení, připomínají maliny a mohou se jíst čerstvé, zavařovat nebo se používají k výrobě vína. Keř kvete bíle nebo růžově v průběhu května, zelené listy mění na podzim zabarvení na purpurovou barvu. Keř může na zahradě sloužit jako dekorace.

Mohlo by vás zajímat:  Habr vytvoří nepropustný živý plot, který ochrání před hlukem i zvědavýma očima

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Říká se mu citroník severu a opravdu je tomu tak, protože rakytník řešetlákový je významným zdrojem vitamínu C a dalších antioxidantů příznivých pro zdraví. Z rakytníku se připravují sirupy a šťávy nebo se plody zavařují a přidávají do marmelád. Keř má působivý vzhled, zajímavé jsou listy se stříbrným zabarvením. Vynikne na zahradě jako ozdoba, navíc dorůstá do výšky až 6 metrů a je ideálním keřem pro zakrytí různých nedokonalostí u plotu nebo v rozích.

Zdroj: https://insteading.com/blog/tropical-fruit-trees/
Přidat na Seznam.cz