Mandarins 569370 1920

Mandarinka pěstovaná v obýváku vnese do domova pravou exotickou vůni

Pokud sníte o citrusovém stromu v květináči, nemusíte si vybrat zrovna citron. V našich podmínkách rostou dobře pomeranče, grapefruity, kumquaty a samozřejmě mandarinky. Pravidla pro péči o všechny citrusové plody jsou podobná, ač rostliny vypadají trochu jinak. Naučte se, jak pečovat o mandarinky v domácích podmínkách.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nenáročný a pohledný strom s voňavými květy

Mandarinka je strom, kterému se doma daří, a to i v malých květináčích. Může i kvést, a dokonce přinést ovoce. Koneckonců neexistuje větší uspokojení než jíst ovoce z vlastní produkce, takže to opravdu stojí za to. Mandarinka je velmi dekorativní, může dosáhnout výšky 1 až 4 metry v závislosti na odrůdě a způsobu prořezávání. Květy se většinou objevují na jaře, okvětní lístky koruny jsou bílé nebo mírně růžové. I když je vůně květů příjemná, při spánku může působit rušivě, stejně jako příliš mnoho šeříků nebo hyacintů. Mandarinka se může křížit s jinými citrusy a někdy je opylovat, takže je lepší nedávat je vedle sebe, pokud nemáte zájem o pěstování hybridů.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si moringu každý den. Zlepšuje náladu, podporuje imunitu a dbá o štíhlou linii
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se starat o vzrostlé stromky i sazeničky ze semínek

Mandarinky lze pěstovat dvěma způsoby: ze sazenic nebo ze semen. První metoda je mnohem jednodušší a může vést k rychlejšímu plození. Pěstování rostlin ze semen je však mnohem uspokojivější. Díky tomu můžete pozorovat pomalý vývoj stromu a kultivovat ho v každé fázi jeho růstu. Celý proces však samozřejmě trvá několik let. Mandarinka potřebuje speciální citrusový substrát, který má nejlepší a nejpropustnější strukturu, kromě toho je bohatší na živiny a má ideální pH (5,5). Rostliny mají rády hodně světla, ideální umístění je na parapetu jihozápadního a západního okna. Kvetoucí rostliny by se neměly přemisťovat bezdůvodně, protože jakákoli změna úhlu světla jim může ublížit. Stromy také potřebují stálou vlhkost, ale kupodivu nejsou vhodné pro pěstování v kuchyni s plynovým sporákem. Ukazuje se, že jakékoli plynné páry, i v minimálních koncentracích, jsou pro listy škodlivé. Mandarinka také nemá příliš ráda průvan, takže ji držte dál od dveří. Postup pěstování mandarinek ze semen:

  • Tvrdou slupku semínka odstraňte břitvou.
  • Vložte ji do vlhké směsi rašeliny a písku při teplotě kolem 25 stupňů a udržujte substrát vlhký.
  • Rostlina by měla vyklíčit asi po měsíci.
Mohlo by vás zajímat:  Švédský patent donutí orchidej znovu rozkvést. Během pár dní se znovu ukážou nové pupeny

 

Přidat na Seznam.cz