Fresh Hop Plants With Green Leaves Illustration

Stévie se snadno pěstuje za oknem i v záhonu. Zdravé sladidlo tak máme stále po ruce

Stévie je jednou z nejsladších rostlin, které můžeme najít. Diabetici jsou si velmi dobře vědomi jejích výhod. Ze stévie se již několik desetiletí vyrábí sladidlo. Přestože listy stévie neobsahují cukr a navíc nemají žádnou kalorickou hodnotu, jsou až 30× sladší než cukr. Sirupy ze stévie a sušené listy můžete koupit v obchodech, ale někdy lze sehnat i semena nebo sazenice rostliny. Péče o tuto bylinu není vůbec náročná.

Kam ideálně umístit stévii

Pěstování stévie patří mezi snadné, protože nemá vysoké nároky na místo. Během sezóny lze tuto rostlinu pěstovat i v zemi, pokud chcete stévii pěstovat celý rok, je potřeba zasadit ji do květináče a ten umístit na parapet. Nejlépe roste v lehké, propustné půdě, která má vysoký obsah organických látek a mírně kyselé pH. Místo, kde má být rostlina zasazena, by mělo být spíše sušší, protože ve vlhké půdě snadno podléhá chorobám a hnilobě.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky obohatí kuchyni jedinečnou vůní a vytvoří dokonalou chuťovou harmonii
Zdroj obrázku: Freepik

Ideální půda by měla být stále mírně vlhká. Stévie je světlomilná rostlina, proto ji zasaďte na slunné místo a v případě, že ji pěstujete v květináči, vyberte dobře osvětlený okenní parapet. Místo by mělo být chráněné před silným větrem, protože se jedná o křehkou rostlinu, a to především v období růstu. Pokud pěstujete stévii v zemi, bude se jednat pouze o jednoletou rostlinu. Jakmile teplota klesne pod -5 stupňů Celsia, odumírá.

Pěstování stévie na zahradě

Pokud chcete pěstovat stévii kvůli jejím lístkům, které chcete později použít, je nejlepší koupit sazenice nebo semena od spolehlivého zdroje. Začátkem dubna zasaďte semínka do truhlíku. Jakmile vyklíčí, přesaďte je do jednotlivých květináčů. Přibližně v polovině května můžete zasadit předpěstované sazenice do připravené půdy. Rostliny sázejte ve vzdálenosti přibližně 60 × 60 cm, aby měly dostatek prostoru pro rozrůstání se.

Zdroj: https://commonsensehome.com/stevia-plant/
Přidat na Seznam.cz