Orchid 3657183 1920

O orchideje se dokáže postarat každý. Je pouze třeba dodržet pár jednoduchých pravidel

I když jsou orchideje exotické květiny s nádhernými květy, péče o ně není náročná. Běžně dostupné druhy nevyžadují pralesní podmínky a zvládne je pěstovat opravdu každý. Jak na to, aby květiny znovu a znovu kvetly a zdobily váš domov?

Správná zálivka přinese výsledky

Všechny květiny vyžadují zalévání nebo alespoň vzdušnou vlhkost. Bez vody to zkrátka nejde. Orchideje jsou v tomto směru trochu specifické. Rostou ve speciálním substrátu určeném pro orchideje, který obsahuje vysoký podíl vláknité bílé rašeliny. To je klíč i ke způsobu zalévání. Substrát je velmi nasákavý, proto není vhodné zalévat orchideje stejným způsobem jako běžné pokojové květiny. Ponořte celý obal s rostlinou zhruba na 30 minut do kbelíku s vodou. Nechte odkapat přebytečnou vodu a rostlinu vraťte na své místo.

Mohlo by vás zajímat:  Balkonové květiny potřebují řádnou péči, bez té se květů málokdy dočkáme
Zdroj obrázku: Pixabay

Tento způsob zalévání aplikujte podle bytových podmínek a ročního období přibližně jednou do týdne. V létě bude potřeba vody pochopitelně o něco vyšší. Barva kořenů vám napoví, jak je orchidej na tom s vodou. Zelené kořeny značí, že rostlina dobře prospívá, šedé kořeny ukazují na potřebu zalití. Jen dejte pozor na to, aby květináč nestál ve vodě.

Vyberte vhodné místo

Orchideje vyžadují dostatek světla, ale jsou náchylné na přímé sluneční paprsky. Zkontrolujte si umístění květináče, pokud je na jižním okně, rostliny nebudou prospívat. Ideální světovou stranou pro pěstování orchidejí je východ.

Mohlo by vás zajímat:  Nekvetoucí orchidej není na vyhození. Jednoduchými triky ji opět přesvědčíte k růstu do krásy
Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké další podmínky zajistit?

Některé typy orchidejí vyžadují pěstování v průhledných květináčích, jiné můžete pohodlně vložit i do okrasného obalu. Čas od času prohlédněte kořenový systém a substrát a zkontrolujte zdraví květiny. Rostlinám nesvědčí suchý vzduch, dopřejte jim občasné rosení. Rostliny, které máte už delší dobu, si zaslouží přesazení do nového substrátu. Pokud orchidej déle nekvete, zkuste ji dát na několik dní do chladnější tmavé místnosti.   

Zdroj: https://www.thespruce.com/grow-orchids-indoors-1902818
Přidat na Seznam.cz