Pink Orchids White Vase With Wood Twine Art

Orchidej bez kořenů lze zachránit a nadále si užívat jejích květů

Když si všimnete, že orchidej je na pokraji smrti, nemusíte se jí hned vzdávat. Věřte tomu, že stojí za to jí dát druhou šanci. Záchrana orchideje je možná za určitých podmínek. Je však důležité, abyste se o ni do budoucna starali s řádnou péčí.

Záchrana orchideje bez kořenů

Záchrana orchideje bez kořenů se může zdát nemožná, ale existují způsoby, jak jí dát druhou šanci. Když se kořeny orchideje zhorší nebo jsou zcela shnilé, je důležité, aby alespoň část rostliny vykazovala známky života, jako jsou listy nebo vzdušné kořeny. Pokud jsou přítomny vzdušné kořeny, lze orchidej vysadit do expandovaného jílu, který jí poskytne potřebnou stabilitu a vlhkost pro růst nových kořenů. Pokud však orchidej nemá žádné kořeny, může se vyzkoušet umístění rostliny do vody, aby mohla absorbovat vlhkost a živiny přímo přes listy. Je třeba mít na paměti, že obnova orchideje bez kořenů není vždy zaručená, ale s pečlivou péčí a trpělivostí existuje šance na její znovuzrození.

Mohlo by vás zajímat:  Chloróza ohrožuje všechny rostliny, které nemají dostatek živin. Základem je dobrý substrát
Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduchý postup

Je důležité provést důkladné očištění kořenů a odstranit všechny mrtvé části. Poté je třeba kořenový systém důkladně vysušit a připravit průhlednou nádobu, která umožní pozorování. Zasaďte orchidej do této nádoby tak, aby vzdušné kořeny byly uvnitř a poskytovaly stabilní oporu. Pokud orchidej nemá žádné kořeny, umístěte stonek nad vodu ve speciální konvici, abyste zajistili zvlhčení rostliny odpařující se kapalinou. Je důležité pravidelně měnit vodu alespoň jednou týdně. I když výsledky nebudou okamžité, stojí za to být trpělivý. V budoucnu se vám orchidej může odvděčit krásným kvetením a zdravým vzhledem.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Chytré zavlažovací triky je udrží spokojené

Optimální péče o orchideje: Zavlažování, světlo a substrát

Pravidelné zavlažování orchidejí se provádí takzvanou koupelí, kdy se rostlina ponoří do misky s vodou. Orchideje vyžadují jasné, ale rozptýlené světlo, nedávejte je na přímé sluneční záření. Při přesazování je důležité minimalizovat manipulaci s rostlinou a použít kvalitní substrát z borové kůry, expandovaného jílu a rašeliny. Přírodní hnojiva, jako je extrakt z banánových slupek nebo kávová sedlina, jsou pro orchideje vhodná. Správná péče v oblastech zavlažování, světla, substrátu a hnojení poskytne orchidejím optimální podmínky pro růst a kvetení.

Zdroj: https://askgardening.com/save-rootless-orchid/
Přidat na Seznam.cz