Lavender Plant Growing Field Summertime

Růst levandule podpoří vaječné skořápky

Levandule je rostlina, kterou si nejspíš každý z nás dokáže představit. Zároveň se nám s ní vybaví krásná fialová barva, silné aroma a často také jih Francie, kde jsou pole plná právě této byliny. I na naší zahradě se ale může levanduli skvěle dařit. Navíc má i další přidanou hodnotu, a to, že odpuzuje hmyz, zejména parazity, jako jsou klíšťata či komáři. Jak si levanduli úspěšně vypěstovat na své zahradě?

Co je dobré o levanduli vědět

Levandule, ačkoli se nám vybaví ve svém klasickém fialovém zbarvení, může být i bílá či růžová. Druhů má také více, ale do těch v dnešním článku zabředávat nebudeme.

Mohlo by vás zajímat:  Ořezání dodá levanduli energii. Nasbírané snítky se hodí k sušení nebo do tinktury

Co se pěstování týče, půdu bychom měli vybrat neutrální. Levandule nepreferuje ani kyselou, ani zásaditou půdu. Také je nutné vybrat slunné místo, které je ale v zákrytu tak, abychom splnili podmínku bezvětří. Ta je pro pěstování této rostliny poměrně důležitá. Prostoru si vyhraďte více, jelikož levandule potřebuje mít větší rozestupy. Při zalévání zase myslete na to, že je lepší zalévat častěji, ale po menších dávkách, a to zejména v horkých letních dnech.

Zdroj obrázku: Freepikaven

Jak růst levandule podpořit vaječnými skořápkami

Levandule nepotřebuje extra přihnojovat. Na jaře jí můžete dodat minerální hnojivo a na podzim kompost, ale nevyžaduje to. Pokud ale její růst chcete podpořit, sáhněte po běžném kuchyňském zbytku – po vaječných skořápkách. Právě tato surovina obsahuje mnoho jednoduše stravitelných minerálů. Ať už jde o vápník, hořčík, či fosfor. Je také snadno dostupná, levná a její příprava je snadná.

Mohlo by vás zajímat:  Bazalka nesmí chybět v žádné kuchyni. Těšte se z vlastní sklizně po celé léto

Stačí, když vezmete skořápky, ideálně omyté, a umístíte je na několik dní na radiátor či slunné místo. Potom, co se vysuší, je můžete rozdrtit a průběžně aplikovat na záhony. Udělat z nich můžete i prášek nebo odvar. Ten vytvoříte tak, že necháte skořápky stát ve vodě po několik dní a poté je slijete.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/plants/lavender.html, https://www.rd.com/article/eggshells-for-plants/
Přidat na Seznam.cz