Tomatoes Branch

Růst rajčat podpoří některé bylinky a jiné druhy zeleniny

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou mezi mnohými zahrádkáři kvůli své všestrannosti při vaření a schopnosti prospívat v různých podmínkách. Samotná výsadba rajčat však může být občas náročná, čemuž nepomáhá fakt, že jsou rajčata náchylná na škůdce a choroby. V tuto chvíli ale přichází situaci zachránit doprovodná výsadba. Doprovodná výsadba je praxe, při níž se sázejí různé plodiny společně, aby se dosáhlo vzájemného pozitivního působení rostlin mezi sebou, jako je zlepšení zdraví půdy, odpuzení škůdců a zvýšení výnosů.

Rajčatům skvěle sednou mnohé bylinky

Bylinky nejen léčí a dodávají pokrmům chuť, mají také pozitivní vliv na růst a vývoj rajčat. Bazalka, tymián, šalvěj a oregano podporují růst rajčat, dodávají plodům chuť a odpuzují mnoho škůdců. Například brutnák lékařský zlepšuje kvalitu plodů rajčat a navíc prodlužuje jejich trvanlivost.

Mohlo by vás zajímat:  Červená řepa v kuchyni neomrzí. Je univerzální a zdravá

Máta je nejen vynikající surovinou pro přípravu čajů a koktejlů a pomocníkem při trávení, ale je také skvělou rostlinou k odpuzování mravenců, myší a blech. Lze ji zasadit do záhonu s rajčaty nebo použít jako mulč. Máta posiluje celkovou imunitu rostlin a zlepšuje chuť plodů rajčat.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkusit můžete také tyto druhy zeleniny

Společně s rajčaty můžeme pěstovat mnoho druhů, které na sebe blahodárně působí. Česnek a cibule jsou velmi dobrou společností rajčat, zvláště účinné jsou v boji proti mšicím, roztočům, háďátkům a sviluškám a také plísňovým chorobám. Vyplatí se je vysadit na okraje kolem záhonů s rajčaty.

Mohlo by vás zajímat:  Papriky patří do jídelníčku každý den. Předejdou zákeřné nemoci a každá barva má co nabídnout

Oblíbená trojice, kterou lze sázet společně, jsou česnek, bazalka a rajčata. Často se pěstují také rajčata doplněná salátem a celerem. Salát příznivě ovlivňuje celkový vývoj rostlin a celer chrání rajčata před plísní. Také petržel představuje skvělého souseda pro rajčata. Urychluje totiž růst rajčat a přitahuje dravý hmyz, který se živí škůdci rajčat.

Přestože mrkev nezabraňuje onemocnění rajčat ani neodpuzuje škodlivý hmyz, je považována za dobrého souseda rajčat. Její hluboké kořeny uvolňují půdu kolem rajčat a umožňují tak proudění vody, živin a vzduchu kolem kořenů. Je však třeba pamatovat na to, že společné pěstování rajčat a mrkve, i když má pozitivní vliv na rajčata, nemá tak dobrý vliv na mrkev. Existují totiž důkazy, že blízkost rajčat může zpomalit růst mrkve, to ale naštěstí neovlivňuje její konečnou chuť a kvalitu.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/tomato-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz