Blooming Christmas Cactus Schlumbergera Thanksgiving Cactus

Vánoční kaktus se nejvíce odvděčí za zbytky z kuchyně. Zanedlouho se obsype barevnými květy

Schlumbergera neboli vánoční kaktus umí rozzářit svými barevnými květy chladné zimní dny. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která se řadí mezi kaktusové epifyty a pochází z tropických oblastí Brazílie a dalších zemí Střední a Jižní Ameriky. Existují na dvě stovky druhů, ale v tuzemsku je nejoblíbenější druh, kterému se říká vánoční kaktus. Přestože se jedná o kaktus, péče o něj nezabere příliš času, je ale nutné rostlině doplňovat potřebné živiny. A jak? Snadno pomocí domácího hnojiva, které se připravuje ze zbytků.

Rostliny obsypané květy

Schlumbergera patří mezi oblíbené dárky nejen mezi kolegyněmi v práci před Vánoci. Je totiž výtečnou živou dekorací, která vynikne v interiéru. Jak již bylo zmíněno, jedná se o epifyt, konkrétně o kaktus rostoucí v korunách stromů nebo na skaliskách. Těmto rostlinám se říká též lesní kaktusy, neparazitují na ostatních rostlinách, ale využívají je jako oporu. V některých případech se totiž jedná o liány, vánoční kaktus zase tvoří trsovité keříky. První kultivary tohoto typu se objevily ve Velké Británii už kolem roku 1860.

Mohlo by vás zajímat:  6 kroků pro výsadbu cibulovin, které vykvetou na jaře
Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhé zvonky jako potěšení pro oči

Vánoční kaktusy upadly na dlouhou dobu do zapomnění, dokud se neobjevily druhy s pestrými barvami. Dnes se prodávají vánoční kaktusy s dlouhými zvonkovými květy v růžovém, červeném, bílém nebo fialovém zabarvení. Během roku vykvétá dvakrát, přičemž lze naplánovat kvetení na prosinec. Stačí uložit rostlinu na několik týdnů do chladu a posléze doplnit potřebné živiny, což je možné pomocí domácího hnojiva, které se připravuje z banánů.

Příprava a použití banánového hnojiva

Pro přípravky k doplnění živin není třeba vždy chodit do hobbymarketu nebo zahradnického centra, snadno je lze připravit svépomocí. Sukulenty i jiné hrnkové rostliny ocení banánové hnojivo, které se může vyrobit z celých banánů, případně jen ze slupek. Zralé banány se nakrájí na plátky, vloží se do zavařovací sklenice a zalijí horkou vodou až po okraj. Roztok se nechá odstát po dobu 48 hodin v temnu a chladu, poté se přelije přes sítko a používá jednou za 3–4 týdny k zahnojení vánočních kaktusů, které se obsypou pestrými květy.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/
Přidat na Seznam.cz