Fresh Cucumbers From Garden Table Summer Garden

Okurky v záhoně potřebují pravidelné hnojení

Co potřebují zahradní okurky ke svému růstu? Teplo a slunce, odpoví každý. Samozřejmě také dostatek živin, aby mohly plody dozrát. Zatímco počasí ovlivnit nelze, s hnojením si umí poradit každý zahradník, stačí dobrý návod. Čím hnojit právě tento druh zeleniny? Nabízí se několik možností, všechny jsou zcela ekologické a efektivní. Jakou si vybrat?

Listy, květy, plody

Okurky nejsou náročné na pěstování, ale přesto je potřeba pro plné košíky sklizně správně hnojit. V každé fázi růstu potřebují okurky jiné živiny, proto první hnojení musí proběhnout ještě před samotnou výsadbou sazenic. Půda musí být bohatá na živiny, pro jejich přísun se může použít kompost nebo hnůj, které se přidávají do zeminy na podzim. Následné hnojení probíhá až při vývoji listů a růstu sazenic.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek upevní zdraví nejen před zimou. Nejvíc prospěje ale jen v některé formě
Zdroj obrázku: Freepik

Živiny z kompostéru a z hnoje

Proč je u okurek důležité hnojení? Rostliny okurek mají sice rozsáhlý kořenový systém, nachází se však těsně pod povrchem, proto se musí živiny dodávat do horní vrstvy půdy. Výhodné je použití organického hnojiva z kompostéru, které se rozprostře po celé ploše v menším množství. Další alternativou je aplikace běžného dobytčího hnoje, což se ale musí provádět už v průběhu listopadu, případně se musí použít granule (do 200 g na 1 m²). Dusík se může doplnit slepičím trusem, který obsahuje ještě bór a molybden.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte metodu krechtování? Může vám pomoci správně uskladnit brambory

Kopřivová kejda na okurky

Zkušení zahradníci vědí, že na úrodnosti půdy závisí sklizeň, proto je možné použít též biohumus. Ještě snazší je však připravit okurkám kopřivovou kejdu neboli hnůj z kopřiv. Na výrobu se potřebuje jeden kilogram čerstvých kopřivových listů a deset litrů odstáté nebo dešťové vody. Kopřivy se nasekají nadrobno a vloží do nádoby, zalijí se vodou a nádoba se přikryje gázou. Směs se nechá za každodenního míchání kvasit po dobu dvou týdnů. Když přestane roztok pěnit, může se použít. Po přefiltrování se ředí kejda s vodou v poměru 1 : 20 a roztokem se zalévají jednotlivé rostliny.

Zdroj: https://thisismygarden.com/2023/05/fertilize-young-cucumber-plants/
Přidat na Seznam.cz