Red Flowers Pots Windowsill Pelargonium Zonal Geranium With Scarlet Flowers

Muškátům se daří na slunci, chránit potřebují proti mšicím

K oblíbeným rostlinám, které snad nechybějí v žádné zahradě nebo na balkonu, patří muškáty. Pěstovali je již naši předkové a uplatnění mají i v dnešní době. Nabízejí totiž krásně barevná květenství. Pěstovat muškáty neboli pelargonie je možné jako převislé nebo vzpřímené. Co jim prospívá a čím podpoříte jejich růst?

Obliba muškátů je trvalá

Muškáty jsou oblíbené zejména díky svým výrazným květům, čímž se stávají ozdobou zahrad, a také pro svou nenáročnost při pěstování. Může si je klidně pořídit i začátečník a určitě neudělá chybu. Těmto rostlinám prospívá světlo a slunce, pak budou hezky kvést. Je proto vhodné je umístit na jižní nebo západní stranu. Pokud je dáte do stínu, budou vytáhlé s malým množstvím květů.

Mohlo by vás zajímat:  Při správné péči pokvetou hortenzie po dlouhé měsíce. O tyto krásky se postará i začátečník

Je dobré rostliny chránit před deštěm a nedělá jim dobře zalévání na listy. Když budete odstraňovat odkvetlé květy, podpoříte tvorbu dalších květů. Pelargonie vydrží i pár dnů bez vody. Je to určitě lepší než je přelít.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím muškáty hnojit

Na hnojení u muškátů si dávejte pozor, protože v přehnojené půdě se jim nebude dařit. Stačí hnojit hnojivem na muškáty jednou za čtrnáct dní. Doporučuje se přihnojovat slepičím zákvasem, pomůže vám také kávová sedlina. Až si budete příště vařit tureckou kávu nebo kávu v kávovaru, vyplatí se sedlinu schovávat a použít jako hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Pelargonie zdobí nejeden balkon nádhernými květy. Péče o ně je totiž velice jednoduchá

Pozor na mšice a molice

Muškáty mohou trpět na přítomnost mšic a molic. Ty zlikvidujete postřikem. Dobré je do půdy dát oloupané stroužky česneku. K postřiku se může použít i polotučné mléko smíchané s vodou, což je poměrně účinné a ekologické. Postřik je možné několikrát opakovat a na druhý den pak rostliny postříkat i obyčejnou vodou.

Kdy dát muškáty ven

Muškáty musejí přezimovat na světlém a chladném místě. Ven na zahradu nebo balkon je můžete dát ve chvíli, kdy již nebudou hrozit přízemní mrazíky. Zpravidla to je až v polovině května, a to po takzvaných zmrzlých mužích Pankráci, Serváci a Bonifáci.

Zdroj: https://theindoornursery.com/glossary/types-of-geraniaceae/pelargonium-care/
Přidat na Seznam.cz