Mosquito Insect Net Wire Screen Close Up House Window

Proti komárům se lze bránit levandulí, muškáty nebo obyčejnou sítí

Léto je ročním obdobím, které má rád snad každý člověk. Je dobou dovolených a různých volnočasových aktivit na čerstvém vzduchu. Patří k nim turistika, cyklistika i koupání. Teplé počasí pochopitelně s sebou nese také přítomnost bodavého hmyzu. Komáři dokážou velmi znepříjemnit pobyt u vody. Jak proti nim postupovat?

Proč komáři bodají

Primárně se komáři živí nektarem. Ale samičky vedle něho ještě sají krev, potřebují ji nejen ke svému přežití, ale hlavně jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček. Po probodnutí kůže samička vstříkne do krve své sliny. Ty mají za úkol zabránit srážení krve. Tímto způsobem se do těla napadeného tvora dostanou případné choroboplodné zárodky. Vedle toho vzniká svědivý bolák červené barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní zavařování: nachystejte si sezónní dobroty, které přijdou vhod nejen v zimě
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí repelent

V obchodech je možné koupit průmyslově vyráběné repelenty proti komárům i klíšťatům. Obsahují chemické látky, které tento hmyz odpuzují. Víte, že repelent na obdobném principu si snadno vyrobíte i doma? Navíc bude ekologičtější a pro mnohé i příjemnější.

Komáři nemají rádi výrazné pachy. Zejména se jim nelíbí levandule. Z ní si můžete připravit odpuzovač hmyzu:

  • 40 kapek levandulového éterického oleje,
  • 100 ml destilované vody.

Uvedené ingredience pečlivě smícháte a dáte do lahvičky s rozprašovačem. Pak už jen stačí před výletem do přírody se roztokem nastříkat – hlavně odhalenou část pokožky (krk, zápěstí, ohyby kolenou).

Mohlo by vás zajímat:  Štěrkový pás okolo domu ochrání fasádu a zabrání podmáčení základů

Co komáry odpudí v domácnosti

Levandulová směs komárům nevoní, je tedy vysoká šance, že se z přírody vrátíte bez komářího bodnutí. Lahvičku s domácím repelentem si vezměte s sebou na výlet, abyste se mohli čas od času přestříkat. Komáři mají velmi dobrý čich. Dokážou svou kořist vycítit až na patnáct metrů.

V domácnosti komáry odradí, když na okenní parapety dáte muškáty či do oken vsadíte síť proti hmyzu.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Make-a-Lavender-Insect-Repellent
Přidat na Seznam.cz