Lovage 1404183 1920

Oblíbený libeček nejen skvěle chutná, pomáhá také léčit a rozjasní pleť

Libeček lékařský je rostlina, která se běžně používá při kulinářských aktivitách. Charakteristická je pro libeček zpočátku hořká chuť, která našla použití v mnoha univerzálních kořeních. Díky libečku můžete dát domácímu vývaru dokonalou vůni, obohatit chuť sendvičových past, masa nebo chlebů. Kořen i listy mají navíc léčivý účinek, díky kterému jsou používány k prevenci onemocnění spojených s močovým, trávicím nebo oběhovým systémem. Účinné látky mají antibakteriální vlastnosti, které jsou skvělé například v péči o pleť. Co dalšího byste o libečku měli vědět?

Mohlo by vás zajímat:  Bobule vyrostou i na malé zahradě. Hodí se na letní svačinku i zimní zásoby

Kulinářství

Tato aromatická bylina může být doplňkem mnoha pokrmů. Do tradičního vývaru nejlépe poslouží nakrájený kořen rostliny. Libeček je také chutným doplňkem omáček, marinád a nádivek. Je také vhodný k drůbežímu či vepřovému masu, rybám či mořským plodům. Konzumován může být v syrovém i tepelně zpracovaném stavu. 

Trávení

Libeček se doporučuje všem, kteří trpí onemocněním trávicího systému. Odvar z libečku zmírňuje nadýmání, bolest břicha nebo průjem. Jeho antibakteriální účinek může snížit riziko žaludečních vředů a otravy jídlem. Libeček také usnadňuje odstranění toxinů z těla.

Mohlo by vás zajímat:  Sázení ovocných stromů krok za krokem

Srdce

Díky fytosterolům pomáhá libeček snížit hladinu cholesterolu v krvi, a snižuje tak náchylnost k ateroskleróze, která může mít za následek infarkt. Pravidelná konzumace libečku pomáhá snížení krevního tlaku, díky vitamínu C totiž posiluje krevní cévy a jejich elasticitu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní kosmetika

Libeček je také skvělou součástí přírodní kosmetiky. Obsažené antioxidanty pomáhají buňkám regenerovat a zpomalovat procesy stárnutí. Vitamíny, zejména skupina B, mohou eliminovat zabarvení kůže. Jeho antibakteriální účinek může pomoci v boji proti akné, stejně jako podporovat léčbu psoriázy.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý návod, jak připravit ovocné stromy na zimu
Zdroj obrázku: Pixabay

Maska na pročištění pórů

Smíchejte 100 ml libečkového nálevu s moukou z poloviny hrnku ovesných vloček. Umíchaný krém natřete na obličej, nechejte zaschnout a poté jej odrolte. Zbytky masky odstraňte libečkovým nálevem. 

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/lovage-benefits-side-effects-dosage-and-interactions-4686373
Přidat na Seznam.cz