Běžné problémy při pěstování rajčat

Kočičí hlavy – Jsou to nepravidelné tvary a linie, zejména v horní části rajčat, způsobené teplotními změnami a neúplným opylením v chladném počasí v období květu. S tímto se nedá nic dělat. Rajčata budou stále chutnat skvěle. Příště nesaďte rostliny tak brzy nebo vyberte takovou odrůdu, která je proti kočičím hlavám odolná.

Vyhnívání rajčat – Tento problém je způsoben špatným vstřebáváním vápníku kvůli nestabilní vlhkosti. Pokud vás trápí právě toto, odstraňte všechny shnilá nebo napadená rajčata, zajistěte stálou vlhkost a udržujte vrstvu mulče na půdě. Pokud žijete ve velmi horkých oblastech, je třeba mulčovat kolem vašich rajčat, aby nevyschla. Mají rády vlhkost.

Spálení sluncem – Toto může nastat pokaždé, když teploty prudce stoupnou. Pokud jsou rajčata už skoro zralá, je pravděpodobné, že celé plody shnijí. Odstraňte poškozená rajčata.

Rozštěp nebo popraskání slupky – Tento jev nastává, pokud se rostlinám zrychleně natáhne slupka, což může být způsobeno náhlým zvýšením vlhkosti po suchých dnech, stejně jako letní deště po období sucha. K napravení zajistěte rajčatům stálou vlhkost nebo si vyhledejte odrůdu odolnou proti popraskání. Dalším důvodem popraskání plodů může být jejich prezretosť. Což není nic špatného, ​​jsou skvělé k jídlu. Klidně je sesbírejte. Mnoho Cherry rajčat popraská i při nejmenších změnách teplot. Po silných deštích s tím už nic nenaděláte. Pokud můžete, ukliďte zralé plody ještě před deštěm.

Mohlo by vás zajímat:  Hydroosev

Květy rajčat se vytvoří, ale plody se z něj vyvinou jen v malém množství, nebo žádné – Květiny rajčat opadají předčasně při náhlých změnách počasí, když je velká zima nebo naopak velké teplo nebo když je půda příliš suchá. Zlepšete podmínky pro růst. Mulčujte, abyste udrželi půdu vlhkou. Použijte Set pro květiny, což je čistě přírodní produkt, šetrný k životnímu prostředí. Je to přirozený rostlinný hormon, který pomáhá květem vytvořit plody navzdory špatnému počasí a produkovat větší masitější rajčata s menším množstvím semínek. Použijte ho na začátku sezóny a vaše rajčata budou zralé až o tři týdny dříve. Až budou květiny v plném rozkvětu, pravidelně je stříkejte a budete mít větší úrodu po celou sezónu. Je možné jej použít i pro větší plodnost okurek, melounů, lilků, jahod a paprik.

Zelená ramena – Některé rajčata jsou neupravované původní odrůdy a končí „zelenými rameny“. Je to dáno způsobem, jak rostou a nelze s tím nic dělat.

Silná, tvrdá skořápka na plodech – Důvodů může být několik.
Rozdíly v odrůdách – Mnoho z nejběžnějších hybridů má vyšlechtěné tvrdší slupku pro převoz. Odrůdy jako Roma nebo Plum mají genově tvrdou slupku.
Počasí – Suché nebo velmi horká léta zapříčiňují to, že rajčata se rodí s tvrdou slupkou kvůli extrémním výkyvům teploty. I když zaléváte zahradu pravidelně, teplejší slunce a vítr během dne může mít za následek silnější slupku, díky které si rostliny zachovávají vlhkost. Proměnlivá hladina vlhkosti v půdě nebo nadměrné vysoké teploty vzduchu přispívají k problému, když se rostliny snaží udržet vlhkost. Takže počasí a otázka odrůd jsou hlavními příčinami, as tím opravdu nic moc nenaděláte, jedině to, že další rok opět nasadíte rajčata a budete doufat, že budou chladnější teploty.
Housenky „rajčatového“ amerického lišeje

Časná plíseň – Je způsobena plísní, která prožívá během zimy na starých popínavých rostlinách. K nápravě je nutné odstranit všechny nakažené listy. V budoucnu se vyhněte příliš hustému vysazování a nasaďte rostliny dále od sebe a prořezávej výhonky pro dobrou cirkulaci vzduchu. Je dobré také střídat rajčata s jinými nepříbuznými rostlinami jako jsou kukuřice, fazole nebo salát.

Mohlo by vás zajímat:  Na zimu se předzásobte bylinkami. Pomohou při nemoci i v kuchyni

Pozdní plíseň – Je způsobena plísní, která má ráda teplé počasí. Její výtrusy se šíří velkou vzdáleností a mohou nakazit rozlehlé oblasti. Opět je třeba se vyhnout příliš hustému vysazování a pokud je nákaza příliš vážná a rozsáhlá, odstraňte a zničte všechny napadené rostliny.

Vadnutí – Houby rodu Fusarium a Verticillium způsobují, že části rostlin vadnou a mohou je v průběhu času skolit úplně. Vadnutí Fusarium způsobuje, že listy na jedné větvi nakažené rostliny žloutnou. Vadnutí Verticillium se nejprve objeví jako žloutnutí mezi hlavními žilami na zralých listech. Abyste se vyvarovali tímto problémem, vyhledejte odolné odrůdy a střídejte sadbu s nepříbuznými plodinami, jako jsou kukuřice, fazole nebo salát. Jižní bakteriální vadnutí má za následek náhle uhynutí rostliny. Listy vadnou, dokud rostlina je stále zelená a jinak zdravá. Jediné, co se dá v tomto případě dělat, je odstranit a zničit všechny zbytky rostlin a složit rajčata tam, kde se nákaza už objevila.

Mohlo by vás zajímat:  Dejte fazolím šanci. Jídelníček doplní o nové chutě a především spoustu zdravých látek

Háďátko kořenové – Toto je způsobeno mikroskopickými červy, kteří žijí v půdě. V budoucnu nasaďte odolné odrůdy a zkuste střídání rajčat s měsíčkem. Vyberte si nějakou z francouzských odrůd měsíčku jako jsou „Nema-gone“, „Golden Guardian“, nebo „Tangerine“. Hustě vysazujte po celé postižené oblasti a nechte je růst nejméně tři měsíce. Po třech měsících jejich zaorajte do půdy.

Kvalitní semena rajčat

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Běžné problémy při pěstování rajčat”

Komentáře jsou uzavřené.