Maliny jsou pro škůdce velkým lákadlem. Někteří můžou ovocné keře úplně zničit

Maliny jsou nejen zdravé, ale i nesmírně chutné. Bohužel se stává, že je často napadají choroby a škůdci, kteří ničí úrodu. Na jaře se často objevují mšice žluté, až nazelenalé barvy, které vysávají šťávu z rostlin a přenášejí závažná virová onemocnění. V boji proti nim se osvědčil systematický řez a odstraňování výhonků, ale také speciální preventivní postřiky.

Vosičky zatočí s housenkami

Housenky se živí malinovými listy a produkují jemnou přízi. Postupně se housenky proměňují v krásné hnědé motýly. Pro účinný boj s nimi se vyplatí na zahradu umístit feromonové lapače a aplikovat postřik proti malinovým škůdcům. Tento hmyz má také svého přirozeného nepřítele, a to jsou parazitické vosičky.

Svilušky jsou na malinách běžné. Poznáme je podle žlutých skvrn na listech, které se postupně zvětšují. Listy pak hnědnou a zasychají. Svilušky se živí šťávami z listů, na které také kladou vajíčka. Kromě chemického ošetření, které by mělo být posledním krokem ke snížení populace škůdců, se doporučuje používat prostředky s abamectinem. Tento prostředek neohrožuje ekosystém na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Jahody patří k letnímu mlsání, dokonale se ale postarají i o naši krásu
Zdroj obrázku: Freepik

Na pakomáry je nejlepší postřik

Pakomár je malinový škůdce, který má za následek oslabené, vadnoucí malinové výhonky a popraskanou kůru. K jeho likvidaci se používají insekticidy k hubení savých a kousavých škůdců. Postřik přinese nejlepší výsledky, když se aplikuje v období odletu much. Proto je nejlepší ho používat, když mladé výhonky dosáhnou 20 až 30 centimetrů.

Květopas je černý brouk, jehož samičky kladou vajíčka do poupat. Později se z nich líhnou larvy, které se živí uvnitř pupenů. Malinovník plstnatý je nahnědlý brouk, který požírá listy a květní spodek maliníku, takže výnos je mnohem nižší. Hubení škůdců maliníku se provádí prostředkem na ochranu rostlin, který by měl být aplikován v období hromadného výskytu brouků, tedy nejlépe dva týdny před začátkem kvetení maliníku.

Zdroj: https://www.raspberry-depot.com/raspberry-plant-pests.html
Přidat na Seznam.cz