Fresh Plants Growing Greenhouse

Oblíbené bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkoně

Nemáte zahradu, ale přesto byste si chtěli něco vypěstovat? V tom případě jsou bylinky jasná volba. Mnoho bylinek lze pěstovat na parapetu, balkoně nebo na terase. K hojné úrodě vám postačí pár truhlíků. Hodit se budou i osvědčené rady, jak se o bylinky správně starat.

Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Založit si zahrádku na balkoně není nic složitého. Bylinkám se bude nejlépe dařit, když je zasadíte do samostatných květináčů. Je dobré se rozhodnout, kolik rostlin se na vaše vybrané místo vejde. Výhodné je investovat do mrazuvzdorných květináčů, abyste bylinky nemuseli uklízet na zimu. Nápomocné také budou chytré květináče, díky kterým poznáte, zda rostliny potřebují zalít.

Mohlo by vás zajímat:  Ve stínu na zahradě poroste řada druhů zeleniny i některé bylinky

Důležitý je i substrát

Až budete zahrádku zakládat, nezapomeňte na substrát. Obyčejný substrát se pro většinu rostlin nehodí, proto byste měli zvolit substrát speciálně určený pro bylinky. Na balkoně lze pěstovat několik druhů bylin. Z jednoletých jsou vhodné například bazalka, kopr či saturejka, z trvalek pak rozmarýn, máta nebo libeček.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoleté bylinky a trvalky

Mezi nejoblíbenější bylinky se řadí bazalka. Potřebuje světlo a dostatek vody. Na oplátku poskytne mnoho listů, které se neobyčejně hodí zejména do italských jídel. V Čechách se typicky pěstuje kopr. Lze ho zamrazit na zimu. Z pouhých pár semínek bude hodně kopru. Tato bylina potřebuje ke svému růstu hodně slunce. Saturejka představuje dobrou náhražku pepře a také má v oblibě slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky a květiny dokážou odehnat mouchy i další hmyz. Tyto druhy se hodí nejen na balkon

Mezi trvalkami se oblibě těší rozmarýn a máta. Rozmarýn potřebuje slunce, zásadité pH a vápenitou půdu. Máta je na pěstování o něco náročnější, ale pro její chuť se práce vyplatí. Substrát je nutné udržovat stále vlhký a rostlině zajistit polostín. Libeček se používá hlavně do polévek a také se u nás hodně pěstuje. Dobré je, že nepotřebuje často zalévat a je možné ho uložit do mrazáku.

Zdroj: https://www.garden-products.co.uk/news/annes-garden-blog/how-to-start-a-balcony-herb-garden
Přidat na Seznam.cz