Cup Chamomile Tea White Textured Table

Heřmánek pomůže s tréninkem, proti únavě i s trávením

Heřmánek patří k nejoblíbenějším bylinkám, jeho vůni si nelze splést s jinou rostlinou. Pochází z východního Středomoří a jeho stonek může dosahovat až do výšky 50 centimetrů. Má bílé okvětní lístky a vypouklý žlutý střed. Patří k léčivým rostlinám, nálev z něj působí protizánětlivě, sedativně a diastolicky. Urychluje hojení ran, uvolňuje svalstvo, neutralizuje toxiny a stimuluje látkovou výměnu v pokožce.

Léčí potíže se žaludkem

Heřmánkový čaj zklidňuje podrážděné sliznice a doporučuje se při neduzích trávicího systému. Léčí plynatost, žaludeční křeče, zánět střev, kyselý reflux, vředy a syndrom dráždivého tračníku. Mírní příznaky menstruace, bolesti břicha a zažívací potíže. Heřmánkový čaj se vyplatí pít po tučném a těžkém jídle, protože usnadňuje trávení.

Mohlo by vás zajímat:  Řeřichu lze pěstovat po celý rok. Je zdravým doplňkem jídelníčku

Pokud patříte mezi aktivní sportovce, měli byste před tréninkem pít heřmánkový nálev. Zlepší krevní oběh, dodá energii a působí proti únavě, takže cvičení bude efektivnější. Kromě toho dodá tělu dávku antioxidantů a látek s termogenními vlastnostmi, které zlepšují spalování tuků. Čas od času si dopřejte koupel s přídavkem heřmánku, pečuje o pokožku, uvolňuje svaly a zmírňuje příznaky nachlazení, rýmy a astmatu.

Pharmacy Chamomile Medicinal Plant Field With White Flowers
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňuje lupy

Heřmánkový nálev je ideální pro osoby, které mají podrážděnou pokožku hlavy. Účinně bojuje proti lupům a mastným vlasům. Pravidelným používáním budou vlasy silnější a lesklejší. Pokud vám nálevy nejsou blízké, zakomponujte heřmánek do stravy. Květy ozdobí zákusky, dorty a želé, lze je přidat do letních polévek a salátů nebo s nimi doplnit domácí limonádu.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky obohatí kuchyni jedinečnou vůní a vytvoří dokonalou chuťovou harmonii

Tak jako u jiných bylinek neexistuje jednoznačné doporučení ohledně konzumace heřmánku v těhotenství. Gynekologové obecně radí střídmost a bylinky z prověřeného zdroje. Některé ženy ho používají ke zmírnění žaludečních obtíží, v nadměrném množství ale může zvyšovat riziko předčasného porodu nebo potratu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320031
Přidat na Seznam.cz