Cup Coffee Ground Coffee Closeup

Kávovou sedlinu jako hnojivo je vhodné aplikovat pouze na vybrané druhy rostlin

Aby se rostlinám na zahradě dařilo, je třeba jim věnovat patřičnou péči. Ta spočívá především v pravidelném okopávání, pletí, závlaze a hnojení. Jako přírodní hnojivo spousta zahrádkářů začala používat kávovou sedlinu. Je to ekologické a levné řešení v duchu zero waste domácnosti. Je třeba být ale na pozoru, abyste kávovou sedlinou rostlinám neublížili. Jak ji správně používat?

Proč se kávová sedlina používá

Když vaříme kávu v kávovaru nebo pomocí filtru, zůstane nám spousta kávové sedliny. Ta obvykle končí v odpadkovém koši. V poslední době se ale začala využívat pro hnojení rostlin, protože obsahuje řadu výživných látek. Jsou to především vápník, hořčík, mangan, draslík, jež podporují schopnost přijímat vodu, posilují pletivo rostlin a zvyšují odolnost vůči chorobám. Hnojit pomocí kávové sedliny je možné zahradní rostliny, stejně jako balkonové nebo pokojové druhy.

Mohlo by vás zajímat:  Loupání nových brambor usnadní drátěnka
Zdroj obrázku: Freepik

Ke kterým rostlinám kávovou sedlinu nedávat

Některým rostlinám ale kávová sedlina neprospívá. Jsou to některé pokojové rostliny, mezi které patří i sanseviera. Tu byste kávou neměli nikdy hnojit. Nehodí se také pro výsadbu nových plodin, protože kofein by mohl zastavit jejich růst.

Pozor na kyselost půdy

Kávová sedlina pomáhá udržovat pH půdy. Přesto ale není dobré ji přidávat k některým rostlinám, které dávají přednost neutrální nebo alkalické zemině. Sem patří levandule, tymián, hroznové víno či oregano.

Mohlo by vás zajímat:  Krtky se zahrady lze vyhnat hlukem, přírodním repelentem i zábranami

Obvykle se doporučuje po hnojení kávovou sedlinou rostliny chvíli pozorovat, jak jim prospívá. Pokud si všimnete nepříznivých změn, je to signálem pro to, abyste v tomto způsobu hnojení již nepokračovali. Na druhou stranu jsou rostliny, kterým káva prospívá a podpoří jejich růst. Z kávové sedliny je možné připravit i zálivku, když smícháte sklenici kávy asi s deseti litry vody. Používejte ji jednou za čtrnáct dní během vegetační sezóny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm
Přidat na Seznam.cz