Smoothy Made Yogurt Nettle Herbs

Obávaný plevel je ve skutečnosti nedocenitelná léčivka. Kopřiva zklidní trávení a doplní důležité vitamíny

Kopřiva je prokletí zahradníků a všichni také víme, jak nepříjemné je její popálení. Pálení a puchýřky na kůži nejsou moc příjemnou vzpomínkou, ale kopřiva má mnoho výhod, díky kterým se vyplatí aspoň na chvíli zapomenout na její temnější stránku. Léčivé vlastnosti rostliny jsou oceňovány již od starověku. V dnešní době se rádi vracíme ke kořenům a znovu objevujeme potenciál přírodních léčiv. Kopřivový čaj se osvědčuje jako skvělý pomocník při jaterních a trávicích potížích. A to rozhodně není vše.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě zredukují některé rostliny, účinná je také pivní past

Není to jen plevel

Protože se kopřiva často považuje za obyčejný plevel, zapomíná se na její skvělé léčivé vlastnosti. Kopřivový čaj by se měl pít po celý rok. V podzimních a zimních měsících oceníme jeho posilující účinek. Bude snazší chránit se díky němu před nežádoucími infekcemi. Když se začne oteplovat, kopřivový nálev může doplnit tolik potřebné vitamíny A, B2, C a K. Je dobrým zdrojem hořčíku, železa, fosforu, draslíku, křemíku, vápníku, ale i jódu a sodíku. Díky obsahu účinných látek, které jsou nezbytné pro správné fungování celého organismu, je často pokládán za přírodní antibiotikum.

Mohlo by vás zajímat:  Pecka z avokáda je účinná proti mšicím v zahradě i na pokojových rostlinách
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit kopřivový čaj?

V obchodech a lékárnách jsou k dostání hotové směsi, které stačí zalít horkou vodou. Obecně lze kopřivový čaj připravit i z čerstvé rostliny.

Jednu vrchovatou lžičku listů dejte do sklenice nebo hrnku. Zalijte vroucí vodou a počkejte asi pět minut. Nálev z čerstvých kopřivových listů je rychlý na přípravu a lze jej konzumovat už po pár minutách. Platí, že čím déle proces vaření trvá, tím intenzivnější bude nápoj a tím tmavší bude barva. Protože ne každý má rád kopřivovou chuť, vyplatí se přidat mátu, meduňku nebo ovocnou šťávu.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se pavouků není nemožné. Příjemné vůně je vyženou nadobro pryč

S čím pomůže?

Je vám někdy těžko a cítíte se nafouklí jako balón? Právě na to je skvělý kopřivový čaj. Navíc podporuje trávení, takže se vyplatí dát si šálek po těžkém jídle. Pomůže vám také šetrně řešit průjem a příznivě působí na játra a slinivku břišní.

Zdroj: https://curofy.com/discussion/nettle-leaves-health-benefits-bichuti-f2c9880f17ddb6e61ba0282a1d244426
Přidat na Seznam.cz