Kavova Sedlina1

Na kávě si pochutnají i naše rostliny. Dodá jim potřebné živiny a ochrání je před škůdci

Jste milovníci dobré kávy, ale nevíte, jak využít kávovou sedlinu? Můžete ji použít jako hnojivo pro rostliny, hodí se na zahradu i pro pokojové rostliny. Sedlina rostlinám dodá draslík, hořčík a dusík. Připravte si mulč nebo přípravek, kterým budete květiny zalévat.

Ekologické hnojivo pro zeleninu snadno a rychle

Kávová sedlina se hodí hlavně na rajčata, ředkve a mrkev. Nemusíte ji používat pouze k hnojení jehličnatých stromů nebo keřů. Jestli chcete se sedlinou zalévat rostliny, nasypte jeden hrnek sedliny do 10 litrů vody a počkejte, až nabobtná. Poté zamíchejte a můžete ihned rostliny zalévat. Sedlinu lze použít jednou za dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Krtek má dobře vyvinutý čich. K jeho vypuzení proto poslouží aromatické rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Abyste si vytvořili mulč, budete potřebovat hodně kávové sedliny, kterou můžete skladovat klidně několik týdnů ve vhodné nádobě. Mulč se hodí například na pivoňky nebo hortenzie. Sedlinu nakonec usušte a nasypte ji pod keře nebo rostliny. Na sedlinu poté dejte kusy kůry, které ji budou chránit před větrem.

Sedlina ochrání rostliny před škůdci

Kávová sedlina může být velkým pomocníkem v boji proti mravencům, mšicím nebo slimákům. Pokud použijete lógr, rostlinám dodáte kromě zmíněných látek také mangan. Mletou kávou přilákáte žížaly, které obohatí půdu a zároveň ji prokypří. Ještě před výsadbou rostlin můžete sedlinu smíchat se zahradní půdou v poměru 1 : 10 nebo ji smíchat s povrchovou vrstvou půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí zázvor bude mít nejlepší chuť i účinky na zdraví. Jeho pěstování je snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Kávovou sedlinu naopak nepoužívejte na hnojení levandule nebo šeříku, které potřebují zásaditou půdu, což znamená pH vyšší než 7,2. Tekuté hnojivo si vyrobíte tak, že dvě lžíce sedliny smícháte s litrem studené vody, necháte den macerovat a poté již můžete používat. Sedlinu můžete použít také na kompost, kde se skvěle využijí její vlastnosti. Je důležité dbát na to, aby nebyla plesnivá, proto ji na kompost dávejte v menších vrstvách, aby mohla proschnout.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm
Přidat na Seznam.cz