Processing Boxwood Bushes By Pesticide

Proti zavíječi zimostrázovému funguje přírodní postřik na bázi sody nebo octa

Buxus je populární keř, který se pěstuje na našich zahradách. Bohužel se velmi snadno může stát, že keře napadne zavíječ zimostrázový, který je jedním z nejnebezpečnějších škůdců právě pro tuto rostlinu. Útoky tohoto motýlka začínají už v dubnu a končí až v říjnu. Naštěstí můžete keř jednoduše ochránit.

Poznejte nepřítele

Zavíječ zimostrázový je druh motýla, který pochází z Asie. Larvy jsou dlouhé 1 až 2 mm a do čtyř týdnů mohou dorůst až 35–40 mm. Zpočátku jsou zelené a mají pouze hnědé, podélné čáry. Později získají hnědou barvu a pouze hlava zůstává černá. Škůdce útočí na rostliny od dubna do října. Larvy motýlů se živí pouze keři buxusu a jejich odrůdami.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik připravený z chilli koření zlikviduje mšice

Ničí nejen rostliny umístěné v domácích zahradách, ale mohou také způsobit skutečný zmatek v městské zeleni. Zde stojí za to zdůraznit, že motýli nejsou škodliví. Larvy se nejčastěji živí listy a výhonky rostliny, což vede k jejímu umírání. Mladé larvy dávají přednost jemné části listů a větší housenky jedí celé listy a mladé výhonky.

Zdroj obrázku: Freepik

Rychlá reakce

Buxus napadený tímto škůdcem můžete zachránit. Existuje několik způsobů, které vám mohou pomoci zbavit se vetřelce. Než půjdete do zahradního obchodu kvůli potřebným přípravkům, stojí za to použít jednoduché způsoby. Jedním z nich je jemné třesení větví rostlin, díky kterému odstraníte larvy. Nezapomeňte roztáhnout fólii pod keř, což úkol usnadní. Můžete také postříkat keře silným proudem vody. Zbylé škůdce na větvích můžete odstranit ručně. Pokud to nepomůže, můžete ořezat výhonky, na kterých se živí larvy a housenky motýlů.

Mohlo by vás zajímat:  Znepříjemněte mravencům pobyt u vás doma. Uvidíte, že se brzy dají na ústup

Čištěná soda také pomůže v boji proti zavíječi. Nalijte půl litru vody do láhve s rozprašovačem, přidejte lžičku sody a trochu tekutiny na mytí nádobí. Připravenou směs nastříkejte na napadené větve, po několika hodinách škůdci spadnou na zem. Připravte také speciální sprej na bázi octa. Nalijte do zásobníku půl litru vody, přidejte tři polévkové lžíce řepkového oleje a čtyři polévkové lžíce octa. Nastříkejte rostlinu směsí a po 30 minutách spláchněte vodou.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100
Přidat na Seznam.cz