Close Up Pretty Orange Rose With Green Leaves

Na podzim si růže zaslouží očistit a prořezat, je také vhodný čas pro jejich přesazení

Péče o růže vždy přináší nádherné květy. Na podzim přichází jedno z nejdůležitějších období při jejich pěstování. Nejenže díky tomu přečkají v pořádku zimu, ale také vás na jaře potěší zdravím a keřem plným květů. Mezi klíčové úkoly při péči o růže jsou úklid, odstranění odkvetlých květů nebo nemocných listů a nakonec i prořezávání.

Očištění růží

V první řadě musíte odstranit všechny odkvetlé květy růží. Tím zabráníte usazování hniloby. Jestli má růže dobré středy, stačí odstranit jen okvětní lístky. Odstraňte také všechny listy, které mají jakékoli známky poškození nebo onemocnění. Rez nebo plísně nesmí zůstat na rostlinách během zimy, jinak je zcela zničí. Posbírejte všechny infikované listy, které spadly na zem.

Mohlo by vás zajímat:  Pro vytvoření živého plotu z tújí je nejvyšší čas. Nepromeškejte správný moment

Přesazení růží

Podzim je ideálním obdobím také pro přesazení všech růží. Můžete také zasadit nové kousky, protože během zimy krásně zakoření a na jaře budou jen vzkvétat. Nezáleží na tom, jestli vysazujete keře s balem nebo bez něj. S balem je to samozřejmě lepší, protože kořeny budou mít mnohem lepší ochranu před mrazem a mnohem větší šanci, že do jara vydrží.

trimming-roses
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava na zimu

Z keřů odstřihněte také odumřelé, poškozené nebo křížící se stonky. Soustřeďte se hlavně na keře s otevřeným středem, protože díky tomu bude správně proudit vzduch a keře budou zdravější. Nezapomeňte před zimou také keře zakrýt chvojím nebo jiným zákrytem. Kořenový systém musíte před mrazy chránit, abyste měli na jaře znovu krásné a zdravé keře.

Mohlo by vás zajímat:  Na zahradě je někdy plast lepší, než přírodní materiály

Prořezání růží

Posledním krokem při péči je samotné prořezávání. Stonky růží zkraťte, abyste omezili jejich lámání ve větru a pod tíhou sněhu. To může také poškodit jejich kořeny. Vždy je odřízněte těsně nad pupenem, který směřuje ven. Odstraňte také větší a složitější hlavy růží, které by mohly zachytit vítr a v prudké bouři zničit celý keř. Postarejte se o své růže správně a těšte na další sezónu plnou květů.

Zdroj: https://www.millcreekgardens.com/how-to-care-for-rose-bushes-in-the-fall/
Přidat na Seznam.cz